Czyszczenie kurtki puchowej - poradnik. Jak prać kurtkę puchową?
Lekka, ciepła, skutecznie chroniąca przed wiatrem i mrozem - kurtka puchowa - to absolutny hit tego sezonu. Jest ona niezbędna nie tylko na górskie wyprawy, ale również podczas zimowych spacerów, czy po prostu na co dzień, zwłaszcza jeśli dojeżdżamy do pracy czy szkoły środkami komunikacji miejskiej i jesteśmy narażeni na długie oczekiwanie na przystankach. Dowiedz się, jak prać kurtkę puchową.
Puchówka jest nie tylko bardzo praktyczna, ale także nie wychodzi z mody i jest dostępna praktycznie w każdym możliwym fasonie oraz kolorze, dlatego z pewnością każdy znajdzie odpowiedni model dla siebie. Pomimo licznych zalet tego zimowego okrycia, wiele osób z nas nadal rezygnuje z zakupu kurtki puchowej, ponieważ obawia się, że jest ona trudna w pielęgnacji i będzie trzeba ponosić dodatkowe wysokie koszty związane z jej specjalistycznym praniem. Nic bardziej mylnego. Nowoczesne kurtki puchowe są lekkie, praktyczne i bardzo łatwo się je pierze. Możemy to z powodzeniem zrobić sami w domu. Powinniśmy jedynie przestrzegać kilku prostych zasad.
Czyszczenie kurtki puchowej - poradnik
Czyszczenie kurtki z puchu nie jest trudne, jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
1. Czy kurtkę puchową można prać w pralce?
Zdecydowanie tak - kurtkę puchową można prać w pralce. Powinniśmy jednak pamiętać o używaniu specjalnych środków piorących przeznaczonych do prania puchu, unikać prania w wysokiej temperaturze (najlepsza będzie 30-40 stopni) oraz zbyt intensywnego wirowania (maksymalnie 600 obrotów na minutę).
2. Czystość pralki
Niestety, w pralce często zbierają się różnego typu zanieczyszczenia takie jak sierść zwierząt, piasek, pozostałości środków do prania. Zanim włożymy do urządzenia kurtkę puchową, zbadajmy o to, aby wnętrze pralki było idealnie czyste. Umyjmy dokładnie jej bęben i oczyśćmy gumowej uszczelki przy zamykaniu.
Jeśli z pralki wydobywa się nieprzyjemny zapach, zróbmy tak zwana puste pranie (bez ubrań) w wysokiej temperaturze (co najmniej 60 stopni) z użyciem sody oczyszczonej, octu lub specjalnego detergentu do czyszczenia pralek. Dzięki temu zabijemy bakterie i grzyby, które mogą znajdować się w pralce i pozbędziemy się zalegającego w niej kamienia z twardej wody.
Przed włożeniem do pralki naszej puchowej kurtki, upewnijmy się także, że wszystko zostało z niej wyjęte i nie ma w niej żadnych ostrych przedmiotów, które mogłyby spowodować uszkodzenie materiału i wychodzenie puchu z kurtki. Szczególnie niebezpieczne są metalowe elementy na przykład elementy zamków, które mogły odpaść podczas prania innej odzieży lub metalowe fiszbiny z biustonosza.
3. Przestrzeganie zaleceń producenta
Przeczytajmy, zawarte na metce kurtki wytyczne prania, zalecane przez producenta. Bezwzględnie się do nich stosujemy, ponieważ ich nieprzestrzeganie może spowodować zniszczenie kurtki, na przykład nadmierne zbicie puchu i utratę sporej części jego izolujących od zimna właściwości.
Na metkę warto zerknąć już w sklepie podczas zakupu kurtki puchowej. Wybierzmy taką, którą bez problemu będziemy mogli prać sami w domu.
4. Odpowiednie przygotowanie kurtki puchowej do prania
Przed włożeniem puchówki do pralki koniecznie zamknijmy wszystkie kieszenie, zasuńmy suwaki oraz wywińmy kurtkę na lewą stronę. Pamiętajmy także o wyjęciu z kieszeni:
- chusteczek higienicznych,
- paragonów,
- pieniędzy,
- innych drobnych przedmiotów, które mogą się tam znajdować.
Dobrym pomysłem jest również namoczenie kurtki w wodzie już przed umieszczeniem jej w pralce. Najlepiej zrobić to w misce z chłodną wodą. Delikatnie ugniatając kurtkę podczas zamaczania, usuwamy z niej nadmiar powietrza, co zapobiegnie nadmiernemu zbiciu się puchu podczas prania. W trakcie namaczania możemy również, usunąć widoczne na powierzchni materiału plamy. Róbmy to delikatnie - ręcznie lub za pomocą szczoteczki z bardzo delikatnym włosiem i detergentu do prania kurtek puchowych.
Jak prać kurtkę puchową? - wybór odpowiednich detergentów
Zwykłe, używane na co dzień proszki oraz płyny do prania nie nadają się do kurtek z puchu. Ich użycie może doprowadzić do zbicia się puchu i zniszczenia kurtki. Sięgaj więc wyłącznie po sprawdzone dobre środki do prania ubrań z puchowym wypełnieniem, na przykład:
- marka Jack Wolfskin,
- marka Granger's Down Wash,
- marka Nikwax,
- specjalistyczne linie do prania wełny i puchu, na przykład: firmy Biały Jeleń.
Znajdziesz je w sklepach z odzieżą sportową oraz w dobrych drogeriach.
Pamiętajmy też o wyborze odpowiedniego trybu prania - najlepiej sprawdzi się ten do prania tkanin delikatnych, jedwabiu, wełny lub pranie ręczne. Temperaturę ustawmy na 30 stopni, a wirowanie na 600 obrotów.
Warto również zwrócić uwagę, że istnieje sprytne rozwiązanie zapobiegające zbijaniu się puchu podczas prania. Jeśli puch w wypełnieniu kurtki zbije się w kłębki, to - niestety - przestanie ona spełniać swoje zadanie, ponieważ straci swoje właściwości izolujące. Aby temu zapobiec, warto przed rozpoczęciem prania, włożyć do bębna pralki kilka piłeczek tenisowych, które podczas prania będą systematycznie rozbijać puch i zapobiegną jego nadmiernemu zbiciu się.
Jak suszyć kurtkę puchową?
Puchówkę możemy suszyć w:
- pralko-suszarce;
- suszarce bębnowej na programie dla tkanin delikatnych;
- rozkładanej suszarce do prania.
Pamiętajmy, aby nie ustawiać wyższej temperatury suszenia niż 60 stopni, ponieważ może to prowadzić do przypalenia się wrażliwego na wysokie temperatury pierza.
Długość suszenia zależy od wielkości kurtki. Podobnie jak podczas prania, tutaj również warto do bębna urządzenia suszącego włożyć kilka piłeczek tenisowych, aby wspomóc rozbijanie puchu, co sprawi, że kurtka po wysuszeniu będzie miała taką samą grubość i właściwości, jak przed praniem.
Kurtkę puchową można wysuszyć również na stojącej rozkładanej suszarce do prania, jednak będzie to wymagało nieco większego zaangażowania i potrwa znacznie dłużej. Przygotujmy się na to, że takim urządzeniu nasze mokre okrycie będzie schnąć około doby. Rozłóżmy puchówkę poziomo, tak aby żadne jej elementy na siebie nie zachodziły. Co kilka godzin będziemy musieli obrócić kurtkę i rozbić nieco puchowe wypełnienie, oklepując i strzepując kurtkę.
Nie wolno suszyć kurtki puchowej na kaloryferze ani dosuszać suszarką do włosów czy farelką. Nigdy też nie wieszajmy mokrej puchówki na tradycyjnym wieszaku do ubrań, ponieważ spowoduje to zbicie się puchu.
Prawidłowo prana kurtka puchowa nie straci swoich właściwości i będzie nam służyła przez długie lata. Kurtkę puchową oczywiście pierzemy według potrzeb - wtedy, kiedy jest brudna. Jednak pamiętajmy, żeby zachować zdrowy rozsądek i nie wkładać jej do pralki co tydzień, ponieważ zdecydowanie wpłynie to na skrócenie jej żywotności.
Komentarze