Jak wyczyścić zamszowe buty? Czyszczenie, pielęgnacja i konserwacja butów zamszowych

Zamszowe butyNaturalny zamsz i nubuk to materiały, które coraz częściej używane są w produkcji obuwia. Mają wyjątkowo szlachetny i elegancki wygląd, niestety przez swoją strukturę są nieco bardziej wymagające w pielęgnacji niż buty ze skóry licowej. W pielęgnacji zamszu i nubuku bardzo ważna jest regularność i natychmiastowe usuwanie zaburzeń, a także delikatna pielęgnacja. W tym krótkim poradniku dowiesz się, jak niewielkim kosztem prawidłowo dbać o zamszowe buty.

Jak wyczyścić zamsz i nubuk?

Osusz buty, jeśli są mokre

Odwrotnie, niż w przypadku butów ze skóry licowej, do czyszczenia zamszu nie używaj wody! Przemoczenie skóry zamszowej może pogłębić istniejące zabrudzenia i spowodować nieestetyczne zacieki. Jeśli deszcz przemoczył twoje buty, zanim zaczniesz je czyścić, koniecznie osusz je. Jeśli są bardzo wilgotne, wsadź do środka ręczniki papierowe, aby wchłonęły wilgoć z butów. Następnie daj im samoistnie wyschnąć, zostaw na kilka godzin, lub nawet całą noc. Pamiętaj, pod żadnym pozorem nie susz zamszu i nubuku na grzejniku czy używając gorącego nawiewu suszarki, wysoka temperatura może uszkodzić delikatne włókna i nieodwracalnie je zniszczyć.

Wybierz narzędzie

Nie ryzykuj używając nawet miękkich szczotek, które nie są przeznaczone do butów zamszowych. Możesz w ten sposób nieodwracalnie zniszczyć delikatną strukturę zamszu, czy nubuku. W tym wypadku niezbędne będzie użycie specjalnego czyścika do skóry zamszowej, który zakupisz w większości sklepów obuwniczych.

Czas na czyszczenie

Czyść buty, wykonując zdecydowane, ale delikatne ruchy wymiatające, kierując się na zewnątrz buta. Mniejsze, miejscowe zabrudzenia spróbuj doczyścić specjalną gumką do zamszu (jeśli nie posiadasz takiej gumki, możesz też spróbować zwykłej szkolnej gumki do mazania!).

Jeśli zabrudzenia są bardzo trudne do usunięcia lub gdy kolor butów wyraźnie wyblakł, ratunkiem dla Twoich butów, może okazać się spray odświeżający kolor, dedykowany specjalnie dla butów z zamszu i nubuku. Koniecznie pokryj takim sprayem całą powierzchnię butów, aby ich kolor był jednolity.

Usuwanie zabrudzeń z gumy i wosku

Zamszowe buty przyciągają do siebie wszelkie klejące substancje. Jeśli do powierzchni butów przyklei się guma do żucia, wosk, lub inna klejąca substancja włóż buty do zamrażalki. Po kilku godzinach spróbuj usunąć substancję szczotką do zamszu, pod wpływem ujemnej temperatury powinna zwyczajnie się skruszyć.

Tłuste plamy na zamszowych butach

Jeśli Twoje buty zostały zabrudzone tłustą substancją, tak jak w przypadku butów ze skóry licowej, użyj talku, lub mąki kukurydzianej, pozostawiając proszek na kilka godzin, następnie dokładnie wytrzep obuwie z mąki.

Zabrudzenia z soli

Solne zacieki na butach z zamszu to bardzo częsty zimowy problem. Zacznij od delikatnego wyczesania soli szczoteczką do zamszu. Pamiętaj o ruchach wymiatających, aby nie wetrzeć soli głębiej. Przygotuj roztwór wody z niewielką ilością białego octu, pocieraj delikatnie bawełnianą szmatką, aż biały osad zniknie. Potem wysusz buty według wcześniejszych wskazówek.

Impregnacja

Impregnacja zamszu oraz nubuku jest szczególnie ważna, ze względu na ich delikatną strukturę. Chroni buty przed wilgocią i wnikaniem zabrudzeń. Pokryj powierzchnię butów specjalnym sprayem impregnującym przed ich pierwszym użyciem. Nie zapomnij też o późniejszej regularnej impregnacji. Pamiętaj, aby koniecznie wyczyścić buty przez następną impregnacją!

W żadnym wypadku nie używaj impregnatów tłuszczowych do zamszu i nubuku, taka nieodpowiednia impregnacja może nieodwracalnie zmienić kolor Twoich butów i spowodować ciężkie do usunięcia plamy i zacieki.

Przechowywanie

Podobnie jak w przypadku butów ze skóry licowej, zamszowe buty przechowuj w suchym i przewiewnym pomieszczeniu. Aby zapobiec odkształcaniu się butów, wypełnij ich wnętrze gazetami, lub bawełnianymi skarpetkami. Buty z wysoką cholewką, np. kozaki usztywnij podłużnym kawałkiem twardego kartonu (podobnie jak w sklepach obuwniczych). Jeśli tego nie zrobisz, na cholewce mogą pojawić się zniekształcenia i załamania materiału, których bardzo ciężko będzie się pozbyć. Pamiętaj! W pudełkach i workach przechowuj czyste i osuszone buty, w innym wypadku mogą zawilgotnieć, a na ich powierzchni może pojawić się pleśń.

Autor: www.bayla.pl.

Komentarze