Rozdwajające się paznokcie - przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Rozdwajanie paznokciRozdwajanie paznokci to przypadłość, która jak na ironię znacznie częściej jest spotykana u kobiet niż mężczyzn, mimo że to właśnie panie w znacznie większym stopniu dbają o dłonie i paznokcie. Sposobów na leczenie rozdwajających paznokci jest wiele, aby wybrać najlepszą metodę pomocy delikatnym paznokciom należy poznać przyczynę tego zjawiska.

Rozdwajanie paznokci - przyczyny

Pierwszą i najczęściej spotykaną przyczyną rozdwajania paznokci jest naprzemienne przesuszanie i nawilżanie płytki paznokcia,  co ma najczęściej miejsce w okresie zimowym, kiedy w powietrzu jest mniejsza wilgotność, a ludzie częściej niż kiedykolwiek kremują dłonie.

Aby zapobiec przesuszeniu płytki paznokcia należy wybierać kremy i balsamy do rąk zawierające  alfahydroksykwasy,  a także lanolinę. Ponadto bardzo dobrze na łamliwą płytkę paznokcia wpływa moczenie dłoni w ciepłej wodzie przed nałożeniem balsamu. Kolejną częstą przyczyną rozdwajania paznokci jest szkodliwe działanie niektórych detergentów używanych na co dzień w domu, w tym wypadku polecamy każdorazowo zakładać gumowe rękawiczki, dzięki czemu  ochronimy dłonie i paznokcie. Doskonałym pomysłem jest również nałożenie na ręce odżywiającego kremu, który w rękawicach gumowych znacznie lepiej się wchłonie poprzez rozszerzone pory. Ostatnią przyczyną łamliwych paznokci są różne ukryte choroby, a także niedobór żelaza i innych witamin - dlatego też słaba kondycja paznokcia jest uważana za jedną z pierwszych, a jednocześnie najczęściej bagatelizowanych oznak niedokrwistości. Łamliwe paznokcie dzielimy na przesuszone, co jest bezpośrednią przyczyną kruchości płytki oraz nazbyt nawilżone i przez to miękkie i osłabione. Dlatego wszystkie zabiegi również te odżywiające należy stosować z umiarem.

Jak zapobiegać rozdwajaniu paznokci?

  1. Zacznij od zmiany swoich nawyków, kupując balsam lub krem do rąk wybierz ten lanoliną i alfa-hydokykwasami, które zapewniają nawilżenie płytki paznokcia na dłużej.
  2. Naucz się wykonywać większość prac z użyciem wody i detergentów w gumowych rękawiczkach
  3. Tuż obok zlewu w kuchni postaw krem do rąk i zanim włożysz rękawice wmasuj cienką warstwę kremu w dłonie,
  4. Używaj tylko i wyłącznie do pielęgnacji paznokci pilniczka papierowego, drewnianych lub plastikowych szpatułek do odciągania skórek, wszystkie metalowe narzędzia mogą uszkodzić płytkę paznokcia.
  5. Regularnie piłuj paznokcie nadając im ładny kształt, pozostawione same sobie znaczenie częściej się rozdwajają.
  6. Polerowanie płytki paznokcia wykonywane nie umiejętnie może być jedną z przyczyn ich rozdwajania, dlatego używaj jak najdrobniejszych papierowych pilników i pamiętaj, że paznokieć polerujemy w kierunku jego wzrostu, w przeciwnym razie powodujemy mikrouszkodzenia, które mogą prowadzić do rozdwajania.
  7. Pożegnaj się z acetonowym zmywaczem do paznokci, który ma zły wpływ na całą strukturę paznokcia.
  8. Jeśli chcesz wzmocnić paznokcie maluj je bezbarwnymi odżywkami do paznokci, które oprócz odżywienia zapobiegają ich rozdwajaniu.
  9. Przyjmuj regularnie witaminę H, czyli biotynę, a także wapń i minerały koloidalne które mają zbawienny wpływ na płytkę paznokcia.

Domowe sposoby na rozdwajanie paznokci

  • Wzmacniająca kąpiel, to bardzo stara metoda na poprawienie kondycji skórek i paznokci. Aby przygotować taką kąpiel wystarczy wymieszać pół szklaki ciepłej oliwy z oliwek z 1 łyżeczką soku z cytryny, w tak przygotowanej mieszance moczymy paznokcie przez kilka minut, następnie delikatnie osuszamy dłonie (nie myjąc ich) i wcieramy odżywiający krem do rąk lub mieszankę przygotowaną w warunkach domowych.
  • Kuracja olejkiem rycynowym - to bardzo prosty zabieg, który zapobiega rozdwajaniu paznokcia, wystarczy dwa razy dzienne, rano i wieczorem dokładnie wetrzeć olejek w płytkę paznokci i skórki, Dzięki olejkowi rycynowemu paznokcie zostaną wzmocnione, a skórki zmiękczone.
  • Serum wzmacniające płytkę paznokcia - do jego przygotowania będzie potrzebne nieco więcej składników niż w przypadku prezentowanych powyżej domowych kosmetyków, jednak serum przygotowujemy w większych ilościach i możemy przechowywać w ciemnej butelce bez obawy, że się zepsuje. Do przygotowania serum będziesz potrzebować: 15 łyżek oleju migdałowego, po 5 kropli olejku rozmarynowego, olejku eukaliptusowego i olejku grejpfrutowego, wszystko należy dokładnie wymieszać i przelać do ciemnej butelki lub słoiczka po kremie. Mieszankę wcieramy w skórki i paznokcie dwa razy dziennie przez około 2 tygodnie. W  czasie trwania kuracji nie należy wystawiać dłoni na słońce, kurację można powtarzać do 6 tygodni.
  • Maska na dłonie i paznokcie z lanoliny - ten typ kuracji najlepiej jest stosować tuż przed snem i wymaga założenia na całą noc bawełnianych rękawiczek pozwalających pozostać mieszance na dłoniach jak najdłużej. W celu przygotowania maski wymieszaj 1 żółtko z łyżką lanoliny i olejku migdałowego lub kokosowego, pomieszane składniki nakładamy na dłonie i zabezpieczamy rękawiczkami. Po przebudzeniu pamiętaj by dokładnie umyć dłonie ciepłą wodą, gdyż surowe żółtko może mieć bakterie salmonelli.

Dla osób, które nie lubią wykonywać odżywek i przygotowywać własnoręcznie maseczek pozostają gotowe produkty dostępne w sprzedaży, zawsze jednak należy zwracać uwagę na ich skład, tak by na początku znajdowały się substancje, które odbudowują płytkę paznokcia:

  • lanolina
  • wymienione powyżej olejki
  • witaminy: H, A, E, np. skrzyp polny itp.

Dla wzmocnienia kuracji zewnętrznej można równolegle przyjmować doustnie witaminy wzmacniające paznokcie dostępne w aptece bez recepty.

Komentarze