Cykl miesięczny - dni płodne, okres

Cykl miesiączkowyW organizmie dojrzałej płciowo kobiety co miesiąc zachodzą istotne zmiany, mające na celu przygotowanie jej do pełnienia roli matki, niezależnie od tego, czy w danym miesiącu zajdzie ona w ciążę.

Cykl miesięczny kobiety trwa średnio 28 dni. Dzieli się na okres krwawienia, dni niepłodne oraz dni płodne.

Dni płodne

Każdy nowy cykl rozpoczyna się krwawieniem miesięcznym, które obejmuje około pięć pierwszych dni. W pierwszych jest nieco bardziej nasilone, około czwartego dnia ilość krwi menstruacyjnej widocznie się zmniejsza. Końcowy etap menstruacji obejmuje jedynie lekkie plamienie. Kobietom w czasie okresu mogą towarzyszyć różne dolegliwości: bóle w podbrzuszu, bóle krzyżowe, nudności, migrena czy ogólne złe samopoczucie. Po miesiączce następują dni niepłodne, których jest około pięciu.

Kalendarz dni płodnych

W tym czasie śluz w szyjce macicy jest przezroczysty. W jajniku zaś rozpoczyna się proces dojrzewania pęcherzyka jajowego. Gdy temperatura ciała zaczyna się nieznacznie podnosić, a ilość i gęstość śluzu widocznie się zwiększa, rozpoczynają się dni płodne. Łącznie w cyklu jest ich około siedmiu. Środkowym dniem cyklu jest moment owulacji, czyli czas, kiedy z jajnika uwalniany jest dojrzały pęcherzyk. W regularnym, 28-dniowym cyklu, owulacja zazwyczaj przypada na jego 14 dzień. Współżycie w tym czasie z wysokim prawdopodobieństwem może zakończyć się ciążą. Wbrew powszechnej opinii kobieta w ciągu miesiąca nie jest płodna przez długi okres, ale jedynie w ciągu 24 godzin od momentu owulacji.

Czym są więc dni płodne, poprzedzające ten czas i następujące po nim? Ich wyznaczenie jest związane z możliwością przeżywania plemników w drogach rodnych kobiety. Jeśli stosunek płciowy miał miejsce kilka dni przed owulacją, możliwe jest, że plemniki przetrwały i są zdolne zapłodnić komórkę jajową. Zazwyczaj do 24 godzin, a maksymalnie po kilku dni po owulacji plemnik również może połączyć się z komórką jajową, dając początek nowemu życiu. Jeśli się tak nie stanie, komórka obumiera, uwalniane jest ciałko żółte, które następnie zanika, a błona śluzowa macicy zaczyna się złuszczać. To kolejny okres niepłodny w życiu kobiety. W tym czasie ilość śluzu w macicy zmniejsza się, staje się on ponownie przezroczysty. Około 28 dnia ma miejsce miesiączka, a cykl rozpoczyna się na nowo.

Komentarze