Płyn do soczewek - jak wybrać najlepszy dla Twoich oczu?

Płyn do soczewekPłyn do soczewek pomaga zachować higienę noszącym szkła wielokrotnego użytku. Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które różnią się składem i właściwościami. Jak wybrać najlepszy płyn do soczewek, uwzględniając potrzeby swoich oczu?Płyny wielofunkcyjne - praktyczne i ekonomiczne

Wielofunkcyjne płyny do soczewek to produkty, po które sięgamy najchętniej. Pozwalają one doczyścić, zdezynfekować oraz pielęgnować szkła kontaktowe. Dzięki tego rodzaju preparatom nie ma konieczności stosowania innych, które pomogłyby utrzymać szkła w odpowiednim stanie. Wielofunkcyjny płyn do soczewek jest bardzo prosty w użytkowaniu - wystarczy wlać go do pojemniczka na szkła, a następnie umieścić je w płynie i pozostawić na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.

Płyny dezynfekujące - odpowiednie dla alergików

Soczewki czy okulary - przed tym dylematem często stoją alergicy, którzy mają uczulenie na konserwanty zawarte w wielofunkcyjnych płynach do soczewek. Nie muszą jednak rezygnować ze szkieł. Wystarczy, że wybiorą płyn dezynfekujący, pozbawiony substancji konserwujących. Wadą tego rodzaju produktu jest skomplikowana procedura użytkowania. Trzeba bowiem wyposażyć się w specjalny pojemnik, który będzie posiadał dysk kanalizacyjny. Wyjmując soczewki, należy w pierwszej kolejności umyć je za pomocą płynu, a następnie umieścić w pojemniczku na minimum 6 godzin. W ten sposób płyn zawierający wodę utlenioną poddaje się procesowi neutralizacji.

Płyny do soczewek twardych

Soczewki twarde to jedne z pierwszych, jakie pojawiły się na rynku. Dziś nie są już popularne, ale wciąż służą do korygowania poważnych wad wzroku. Stosując soczewki twarde, trzeba wyposażyć się w specjalny płyn. Najczęściej bazuje on na nadtlenku wodoru, a oczyszczanie soczewek może odbywać się jedno- lub dwustopniowo. Tego rodzaju szkła, podobnie jak soczewki miękkie, przechowuje się w pojemniku, który również należy zakupić. Dostępność płynów do soczewek twardych nie jest ograniczona, ale nie sposób ukryć, że nie są one aż tak popularne, jak płyny dezynfekujące czy wielofunkcyjne.

Jaki płyn do soczewek wybrać? Czy zawsze jest on potrzebny?

Płyn do soczewek potrzebny będzie nam zawsze, gdy decydujemy się na szkła wielokrotnego użytku. Jedyne, które nie wymagają kupowania płynu, to soczewki kontaktowe jednodniowe. Pozostałe trzeba nie tylko odpowiednio przechowywać, ale i czyścić we właściwy sposób. Jaki produkt wybrać? Jeśli zależy nam na praktyczności oraz nie mamy uczulenia na substancje konserwujące, wybierzmy płyn wielofunkcyjny. Soczewki kontaktowe można łatwo w nim doczyścić oraz zdezynfekować. Płyn dezynfekujący charakteryzuje się podobnymi właściwościami, ale trzeba pamiętać o konieczności przechowywania szkieł przez określony czas w specjalnym pojemniku. W przeciwnym razie może dojść do silnego podrażnienia oczu. Ze względu na wygodę użytkowania, większą popularnością cieszy się płyn wielofunkcyjny. Niestety, nie będzie on odpowiednim wyborem dla alergika albo osoby z wyjątkowo wrażliwymi oczami.

Komentarze