Węgiel aktywny - właściwości, zastosowanie, dawkowanie

Węgiel aktywnyWęgiel aktywny, inaczej aktywowany to substancja, która kojarzy się głównie z lekarstwem na biegunkę. Jednak ma ona również wiele innych właściwości, dlatego też, znajduje zastosowanie także na rynku kosmetycznym. Działa oczyszczająco i przeciwbakteryjnie. Wykazuje szczególnie korzystne właściwości dla skóry - regularne stosowanie węgla aktywnego powoduje zlikwidowanie wszelkich przebarwień oraz wyrównanie jej kolorytu. Ponadto węgiel pomoże uporać się nam z łupieżem, a także wybieli zęby.

Czym jest węgiel aktywny?

Jest to substancja, składająca się głównie z węgla pierwiastkowego, która częściowo przybiera postać drobnokrystalicznego grafitu. Jest to substancja stosunkowo tania w produkcji, bowiem można ją otrzymywać ze skorup orzechów, pestek oraz nasion owoców, a także ze słomy.

Właściwości lecznicze węgla

Węgiel w medycynie służy przede wszystkim do usuwania bakterii oraz toksyn z organizmu. To świetny, naturalny lek, pomocny w leczeniu niestrawności oraz biegunki. Ponadto, zapobiega wzdęciom, bowiem przyczynia się do usuwania nadmiaru gazów z jelit. Węgiel w połączeniu z wodą oraz skrobią kukurydzianą łagodzi skutki użądleń oraz ukąszeń, np. uciążliwe swędzenie po ugryzieniu przez komara. Poleca się również zażywać węgiel przy problemach ze snem, a także przy występowaniu szumów usznych oraz częstych krwotoków z nosa.

Jak przyjmować węgiel? Dawkowanie

Należy jedną tabletkę węgla rozpuścić w 250 ml wody. Możemy również zakupić węgiel w kapsułkach, wówczas najlepiej ją rozciąć i wsypać proszek do wody, otrzymując zawiesinę wodną. Dziennie możemy zażyć, wedle potrzeby, kilka tabletek węgla. Jednak nie zaleca się przyjmować tej substancji zbyt długo, ponieważ zakłóca ona przyswajanie pewnych składników odżywczych przez nasz organizm. Węgiel jest całkowicie bezpieczny, zatem może być przyjmowany zarówno przez dzieci jak i kobiety w ciąży.

Właściwości pielęgnacyjne węgla

Węgiel, oprócz swych właściwości leczniczych, wykazuje również właściwości pielęgnacyjne. Działa przede wszystkim dobrze na skórę. Zatrzymuje wydzielanie sebum, przyciąga wszelkie toksyny oraz zanieczyszczenia, wyrównuje koloryt skóry, a przy tym jest całkowicie dla niej bezpieczny, ponieważ nie narusza jej ochronnej bariery. Ponadto, świetnie sobie radzi z trądzikiem oraz ropiejącymi ranami, a także regeneruje skórę. Wobec tego, możemy z niego zrobić domową maseczkę, peeling, a nawet wybielającą pastę do zębów. Do przygotowania domowych kosmetyków najlepiej zakupić węgiel w kapsułkach, które należy tylko rozciąć i wykorzystać proszek.

Zastosowanie węgla aktywnego

Maseczka do twarzy

Należy proszek z 3 kapsułek węgla wymieszać z małą ilością wody bądź olejku czy jogurtu. Następnie nałożyć na twarz i trzymać ok. 50 min., po tym czasie zmyć.

Peeling do twarzy i ciała

Należy wymieszać proszek z 10 kapsułek węgla z pięcioma łyżkami stołowymi oliwy z oliwek oraz jedną łyżeczką miodu. Dzięki takiemu zabiegowi oczyścimy skórę oraz zetrzemy martwy naskórek. Peeling najlepiej wykonywać raz w tygodniu.

Sposób na łupież oraz przetłuszczające się włosy

Z racji tego, iż węgiel wykazuje antybakteryjne właściwości, działa przeciwłupieżowo. Ponadto, usuwa nadmiar sebum, dzięki czemu, nasze włosy nie będą się już przetłuszczały. Wystarczy, iż do szamponu dodamy proszek z jednej kapsułki węgla. Taką mieszanką należy myć włosy nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Zbyt częste jej stosowanie mogłoby przyczynić się do przesuszenia skóry głowy.

Wybielanie zębów

Węgiel aktywny świetnie poradzi sobie z przebarwieniami czy nalotem powstałym na zębach, a przy tym jest środkiem łagodnym, który nie narusza szkliwa, a zatem nie podrażnia zębów. Efekty wybielania mogą być widoczne już po pierwszym użyciu. Jak przygotować pastę? Proszek z 3 kapsułek należy wymieszać z jedną łyżeczką oleju kokosowego, można również dodać odrobinę olejku z oregano. Taką pastą zaleca się myć zęby 3 razy w tygodniu. Po osiągnięciu pożądanego stopnia wybielenia, należy używać pasty raz w tygodniu w celu podtrzymania efektów.

Komentarze