Skup nieruchomości - krótka analiza transakcji

Skup nieruchomościSkup nieruchomości staje się zazwyczaj rozwiązaniem trudnej sytuacji finansowej osób posiadających mieszkanie lub dom i chcących w szybki sposób je spieniężyć, w celu uzyskania gotówki oraz podreperowania swojego budżetu - podobna teza brzmi zachęcająco, jednak przy bliższej analizie ofert skupu nieruchomości okazuje się, że nie jest to najkorzystniejsza z alternatyw.

Poniżej przedstawiono krótką charakterystykę wspomnianej transakcji, z uwzględnieniem jej mocniejszych oraz słabszych stron.

Na czym polega skup nieruchomości?

Procedura skupu nieruchomości wydaje się mało skomplikowana - firmy oferujące podobne rozwiązanie można odnaleźć za pośrednictwem internetu i skontaktować się z nimi poprzez adres mailowy, telefonicznie lub osobiście w siedzibie firmy. Na podstawie przedstawionego opisu nieruchomości firma podejmuje decyzje o jej zakupie - jeśli jest ona pozytywna, następuje przejście do kolejnego etapu procedury.

Przedstawiciel firmy skupującej nieruchomości podczas oceny mieszkania lub domu dokonuje ich szybkiej wyceny i po akceptacji kwoty pieniężnej przez sprzedającego przechodzi do załatwiania formalności, w tym analizy wszelkiej dokumentacji oraz zatrudnienia kancelarii notarialnej. Pieniądze za nieruchomość przelewane są na konto sprzedającego w kilka dni.

Mocne i słabe strony skupu nieruchomości

Z powyższego opisu można więc wywnioskować, że transakcja przebiega szybko, sprawnie i bez zbędnego angażowania właściciela nieruchomości - podobne cechy wydają się przemawiać na korzyść rozwiązania, jakim jest skup nieruchomości. Osoba sprzedająca pozbawiona jest konieczności poszukiwania kupców oraz organizowania spraw formalnych, w których łatwo jest się zagubić, nie będąc z nimi na bieżąco.

Alternatywa jaką jest szybki wykup nieruchomości ma jednak również swoje słabsze strony - najbardziej istotną z nich jest skup mieszkań po nieco zaniżonych cenach. Wycena nieruchomości niejednokrotnie stanowi równowartość zaledwie 90% procent faktycznej jej ceny rynkowej, stąd decyzja o skorzystaniu z podobnej oferty powinna zostać gruntownie przeanalizowana. Może się bowiem okazać, że mieszkanie uda się sprzedać za uczciwą cenę, poświęcając czas i energię na samodzielne poszukiwanie kupca oraz załatwienie spraw formalnych.

Zasadność skupu nieruchomości

W niektórych sytuacjach sprzedaż nieruchomości za gotówkę w skupie staje się zachęcającą alternatywą - z pewnością staje się on dobrym rozwiązaniem w przypadku chęci szybkiego spieniężenia mieszkania, bez mnogich formalności i czasu, potrzebnego na przeprowadzenie transakcji w tradycyjny sposób.

Skup nieruchomości to dobra opcja dla osób, którym długo nie udaje się znaleźć kupca na mieszkanie lub dom - w podobnej sytuacji warto skorzystać z oferty szybkiego skupu, który pozbawia właściciela problemu poszukiwania nabywcy, a jednocześnie zapewnia dostęp do gotówki w optymalnych czasie.

Z oferty skupu nieruchomości korzystają także osoby wyjeżdżające na stałe za granicę, chcące szybko spłacić kredyt i uniknąć egzekucji komorniczej lub kupić tańszą nieruchomość - w sytuacjach, kiedy właścicielowi nie zależy na sprzedaży mieszkania w jego realnej wartości, skup nieruchomości staje się adekwatnym rozwiązaniem.

Podsumowując, można uznać że oferty skupu nieruchomości stanowią ciekawą i godną przeanalizowania propozycję, która w niektórych sytuacjach okazuje się wyjątkowo korzystna ze względu na szybkość i sprawność fachowo przeprowadzonej procedury. Warto jednak pamiętać, że podobne rozwiązanie wiąże się z nieuchronnym pozbyciem się źródła inwestycji, jakim jest nieruchomość, a współpraca z firmą wykupującą mieszkanie może oznaczać jego sprzedaż nawet za połowę wartości.

Z tego powodu koniecznym wydaje się dokładne i gruntowne przemyślenie decyzji o sprzedaży nieruchomości oraz korzystanie z oferty jej skupu wyłącznie w przypadku faktycznej konieczności. Warto też zaangażować się w analizę ofert dostępnych w wielu podobnych firmach, gdyż wybór spośród kilku ofert umożliwi skorzystanie z najbardziej korzystnej i adekwatnej do potrzeb alternatywy.

Źródła:

Komentarze