Seksualność mężczyzn i kobiet

SeksualnośćO seksualności mówi się wiele i coraz bardziej otwarcie. Jest ona nieodłączną sferą naszego życia, pełni wiele funkcji oraz pozwala nam na pełniejsze poznanie siebie i swoich potrzeb. Seksualność kobiet i mężczyzn różni się między sobą, co nierzadko stają się przyczyną nieporozumień. Jak jest naprawdę? Czy naprawdę mężczyźni są z Marsa a kobiety z Wenus?

Seksualność w życiu człowieka

Każdy dorosły człowiek świadomy jest własnej seksualności, aczkolwiek jej ważność w życiu zmienia się w zależności od etapu, na którym się znajdujemy, jak również doświadczeń życiowych. Wpływ na seksualność ma także nasza osobowość, w tym stopień jej rozwoju, temperament oraz oczywiście potrzeba seksualna, czyli siła naszego popędu. Na seksualność wpływ na też płeć, wiek, stan zdrowia czy zasady moralne, wyniesione z domu rodzinnego (np. seks jako temat tabu w wielu rodzinach).

Funkcje seksualności

Seksualność pełni różne funkcje w naszym życiu. Ma oczywiście wymiar biologiczny, służący rozmnażaniu. Jest to uwarunkowane ewolucyjnie. Ponadto, seksualność pełni funkcje psychologiczne, zaspokaja nasze potrzeby (w tym potrzebę bliskości, przynależności oraz bezpieczeństwa) oraz daje poczucie życiowej satysfakcji. Ponadto, seksualność ma wymiar społeczno-kulturowy, ukształtowana jest przez tradycję oraz kulturę. Pełni bardzo istotną rolę w komunikacji międzyludzkiej. Co ciekawe, stanowi pierwotną formę komunikacji niewerbalnej, czyli opartej na gestach, mimice i języku ciała. Oczywiście ma też wymiar hedonistyczny, czyli po prostu daje przyjemność, radość i poczucie spełnienia.

Zaburzenia seksualne

Seksualność jest w naszym życiu ważna i warunkuje prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Co jednak, gdy pojawiają się pewne odchylenia od normy i nie wszystko przebiega tak, jak powinno? Wtedy mówić możemy o zaburzeniach seksualnych.

Najczęściej diagnozowane są:

  • oziębłość seksualna,
  • nimfomania,
  • zaburzenia erekcji i związana z nimi impotencja.

Oziębłość seksualna, zwana również hipolibidemią, jest stanem braku lub utraty potrzeb seksualnych. Częściej występuje u kobiet. W jej genezie wymienia się szereg chorób, w tym schorzenia metaboliczne, endokrynologiczne czy naczyniowe ale też choroby natury psychicznej, przewlekły stres czy trudności w relacji partnerskiej. W leczeniu stosuje się farmakoterapię, przyjmowanie hormonów, jak również psychoterapię. Bardzo ważnym elementem terapii jest wyrozumiałość i wsparcie partnera.

Z kolei nimfomania stanowi stan odwrotny: stanowi nastawienie na spełnianie swoich potrzeb i fantazji seksualnych poprzez zwiększenie częstotliwości współżycia. Patologią jest tutaj zbyt częste, wręcz fanatyczne odbywanie stosunków płciowych. Przyczyn takiego zachowania upatruje się w czynnikach psychologicznych, w tym byciu ofiara molestowania seksualnego czy przeżyciu traumy. Nimfomanami zostają też osoby o niskiej samoocenie, niewielkim poczuciu własnej wartości, borykające się z trudnościami emocjonalnymi oraz przejawiające lęk przed zaangażowaniem się.

Zaburzenia erekcji oraz wynikająca z nich impotencja są stanem czasowym lub też trwałym, prowadzącym zazwyczaj do wycofania się życia seksualnego. Ma to dalekosiężne skutki zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychiki mężczyzny. Z uwagi na to, że erekcja jest złożonym procesem, w genezie jej zaburzeń wymienia się zakłócenia na którymś z etapów.

Zwykle zaburzenia te związane są:

  • ze stanem zdrowia mężczyzny, a dokładniej z występowaniem chorób metabolicznych, neurologicznych, wenerycznych czy schorzeń układu krążenia; mogą też dotyczyć uszkodzeń nerwów lub urazów mechanicznych;
  • ze stylem życia, w tym paleniem papierosów, nadużywaniem alkoholu, zbyt małą ilością aktywności fizycznej, nadwagą;
  • ze stosowaniem niektórych leków, w tym leków antydepresyjnych, obniżających ciśnienie, środków nasennych oraz uspokajających;
  • z czynnikami psychologicznymi, gdyż negatywnie na erekcję wpływać może przewlekły stres, niska samoocena, lęk przed oceną oraz zaburzenia nastroju o typie depresyjnym.

W leczeniu stosuje się farmakoterapię oraz terapię psychologiczną. Warto poszukać również wraz ze swoim partnerką pomocy u seksuologa. Zaleca się mężczyźnie zmianę trybu życia, zwiększenie aktywności fizycznej. Pomocne może okazać się wyjechanie z partnerką na krótkie wakacje, które pozwolą na zmienne otoczenie, odprężenie się oraz odbudowanie relacji.

Orientacje seksualne

Orientacje seksualne nie są traktowane jako zaburzenia. Obejmują one trwały pociąg seksualny do osób określonej płci. Mają charakter wrodzony i są zdeterminowane przez szereg czynników biologicznych, środowiskowych oraz psychologicznych, zwykle jest to ich kombinacja.

Atrakcyjna kobieta

Wyróżniamy trzy, podstawowe orientacje seksualne.

Najpowszechniejsza jest heteroseksualność. To pociąg seksualny do osób przeciwnej płci, umożliwia tworzenie par damsko-męskich oraz płodzenie potomstwa. Z kolei homoseksualność to pociąg seksualny do osób tej samej płci. Kobieta homoseksualna nazywana jest lesbijką, a mężczyzna: gejem. W niektórych krajach osoby tej samej płci tworzące związki mogą legalnie wstępować w związki małżeńskie oraz wychowywać dzieci. Istnieje także biseksualnosć, czyli odczuwanie pociągu seksualnego do osób obu płci, bez względu na własną płeć. Nie musi jednak oznaczać równego zainteresowania obiema płciami, zwykle osoba biseksualna preferuje którąś płeć. Wyróżnia się również aseksualność, nazywaną czwartą orientacją seksualną. Oznacza ona brak pociągu seksualnego do kogokolwiek. Bywa często mylona z oziębłością seksualną u kobiet lub impotencją u mężczyzn.

Kobiety są z Wenus, mężczyźni z Marsa

Nie da się ukryć, że seksualność kobiet i mężczyzn różni się między sobą. Odmienne jest podejście obu płci do spraw, związanych z seksualnością, odmiennie reagujemy na różne zachowania. Wszystko uwarunkowane jest biologicznie i związane z inną budową mózgu kobiet i mężczyzn oraz odmienną budową układu nerwowego. Nie bez znaczenia pozostają tutaj kwestie ewolucyjne. Jak przekłada się to na seksualność?

Seksualność kobiet - dziewictwo i skupienie na uczuciach

Dla kobiet seksualność i wszelkie, związane z nią kwestie zazwyczaj wiążą się z uczuciem, przywiązaniem do partnera. Kobiety rzadziej niż mężczyźni decydują się na przelotne znajomości, oparte na seksie oraz angażują się w relacje bez łączącej ich z mężczyzną więzi uczuciowej. Kobieta rzadko osiąga podniecenie jedynie na podstawie bodźców wzrokowych, zwykle potrzebuje wytworzenia się bliskości fizycznej między nią a partnerem, chce poczuć się w jego towarzystwie bezpiecznie. Związane jest to z biologią oraz kwestią utraty dziewictwa. Dla kobiet ten "pierwszy raz" ma bardzo duże znaczenie, jest to bowiem wejście w kobiecą dojrzałość seksualną.

Kobiety nie skupiają się tak bardzo na wyglądzie mężczyzny ile na jego charakterze, na sposobie, w jaki ją traktuje, jak się zachowuje i jaki jest. Ma to swoja genezę w ewolucji człowieka: zadaniem mężczyzny było chronienie domu i rodziny oraz zapewnienie jej utrzymania. Kobiety więc w wyborze partnera kierowały się jego życiową zaradnością oraz siłą, a nie tylko wyglądem fizycznym.

Seksualność kobiet

Na różnice wpływa także budowa mózgu oraz funkcjonowanie układu nerwowego: panie podniecają się wolniej i potrzebują większej ilości bodźców (nie tylko wzrokowych!) oraz znacznie wolniej podniecenie pań spada.

Seksualność mężczyzn - atrakcyjność partnerki i szybkie osiąganie podniecenia

Mężczyźni to głównie wzrokowcy, od zawsze poszukiwali kobiet atrakcyjnych fizycznie, gdyż takie wydawały im się zdrowe oraz płodne, czyli zdolne do wydanie na świat potomstwa. Stąd niejako wynika także zainteresowanie panów filmami pornograficznymi, co niektórym kobietom wydawać się może niesmaczne. Spokojnie, on tylko patrzy, takim stworzyła go natura.

Seksualność mężczyzn

A co z flirtowaniem, nawet u panów, pozostających w związku? Tutaj po raz kolejny wracamy do kwestii ewolucji: zadaniem mężczyzny było przekazanie dalej swojego materiału genetycznego, a poczynić mógł to poprzez współżycie z kilkoma przynajmniej partnerkami. Spokojnie, nie oznacza to, że mężczyźni współcześnie to zdecydowali przeciwnicy monogamii. Flirt nie oznacza od razu chęci zdrady czy wdania się w romans. Tak naprawdę panowie również łączą seks z uczuciami ale na nieco innych zasadach. Dla nich wejście w życie seksualne nie jest tak "spektakularne" jak w przypadku kobiet. Mężczyzna o wiele szybciej osiąga stan pobudzenia seksualnego i bardzo szybko ono spada.

Ewolucja kontra współczesność

Dla naszych przodków wszystko było jasne: kobieta miała być zdrowa i płodna, aby zapewnić mężczyźnie zdrowe potomstwo. On z kolei miał być silny i zaradny, aby potrafił wykarmić i ochronić swoją rodzinę. Dziś wygląda to podobnie ale nie do końca. Dla mężczyzn oczywiście nadal ważna jest atrakcyjność fizyczna partnerki, co wpisane jest w ich naturę. Nie znaczy to oczywiście, że dla panów nie ma znaczenia osobowość ich przyszłej żony. Współcześnie mężczyzna poszukuje kobiety dbającej o siebie i świadomej swojej atrakcyjności, akceptującej siebie. Nie zawsze istotne jest dla nich to, czy kobieta wygląda jak modelka ale to, czy czuje się dobrze w swoim ciele. Mężczyźni szukają też kobiet ambitnych, zaradnych ale i opiekuńczych.

Dla kobiet z kolei nadal ważny jest charakter partnera, powinien on być zaradny, odpowiedzialny ale i czuły, wrażliwy oraz troskliwy. Nie bez znaczenia pozostaje jego wygląd. Panie poszukują mężczyzn zadbanych, posiadających swój styl.

Nasze poglądy i zachowania, zawiązane z seksualnością są różne ale jeśli nie wpływają negatywnie na jakoś życia oraz ogólną satysfakcję ze związku, nie ma powodu do niepokoju. Różnice między nami były, są i zawsze będą, kobiety nigdy do końca nie zrozumieją mężczyzn ani odwrotnie. To jednak właśnie nasza odmienność sprawia, że chcemy łączyć się w pary i doskonale uzupełniać każdego dnia.

Autor: Monika Muzolf, psycholog

Komentarze