Co na szybko przetłuszczające się włosy? Domowe sposoby. Jaki szampon?

Przetłuszczające się włosyMyjesz włosy każdego dnia, a mimo to niekiedy nie wyglądają świeżo? Przetłuszczanie się włosów i łojotokowa skóra głowy to bardzo uciążliwy problem, z którym niełatwo sobie poradzić. Codzienna walka o świeże i czyste włosy na dłuższą metę bywa bardzo męcząca. W dodatku im częściej je myjemy, tym bardziej się przetłuszczają. Co zastosować na szybko przetłuszczające się włosy?

Nadmierne, szybkie przetłuszczanie się skóry głowy to przypadłość, z która można sobie poradzić. Będzie to jednak wymagało długofalowego, konsekwentnego działania i dużej dozy cierpliwości. Istnieją skuteczne sposoby, które pozwolą Ci ograniczyć wydzielanie łoju przez skórę głowy i na dłużej zachować czyste, miękkie i puszyste włosy.

Przyczyny nadmiernego przetłuszczania się włosów

Wzmożona produkcja łoju przez skórę na głowie może mieć różne przyczyny. Aby móc skutecznie walczyć z tym problemem, konieczne jest znalezienie jego źródła.

Mogą nim być:

  • problemy hormonalne,
  • nieprawidłowe odżywianie,
  • niedobory witaminowo-mineralne,
  • zaburzenia pracy tarczycy,
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry głowy.

Najczęściej kłopot ciągle tłustych włosów dotyka młodzieży w wieku dojrzewania. Jest to spowodowane burzliwymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie. W tym przypadku nie mamy do czynienia z żadnym problemem zdrowotnym, a jedynie z naturalnym przejściowym stanem, który trzeba przeczekać, wspomagając się systematyczną delikatną pielęgnacją włosów.

Jednak niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku, jeśli nasze włosy bardzo mocno i szybko się przetłuszczają, warto wybrać się do lekarza dermatologa i wykonać niezbędne badania. Z reguły, jeżeli problemem jest nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, nadmiernie tłusta jest także skóra twarzy i pojawiają się na niej różnego rodzaju niedoskonałości (zaskórniki, pryszcze). W takim przypadku konieczne jest kompleksowe podejście do problemu i leczenie ogólnoustrojowe po konsultacji z endokrynologiem lub ginekologiem, a nie tylko z dermatologiem, który pomoże jedynie objawowo poradzić sobie z łojotokowym zapaleniem skóry, czy nadważeniami grzybiczymi na skórze głowy.

Z kolei, jeżeli nasza cera jest bezproblemowa, mamy skórę suchą lub normalną, a przetłuszczają się jedynie włosy, problem prawdopodobnie leży w ich niewłaściwej i zbyt agresywnej pielęgnacji. Nadmierne, zbyt częste oczyszczanie i wysuszanie skóry głowy prowadzi do wzmożonej produkcji łoju i konieczności codziennego mycia włosów.

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy

Jeśli nasz problem jest natury medycznej, to najważniejsza jest trafna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia hormonalnego. Jeżeli natomiast przyczyna tkwi w za częstym oczyszczaniu, konieczna będzie zmiana codziennych nawyków pielęgnacyjnych.

Dieta na przetłuszczające się włosy

W obu przypadkach warto również przyjrzeć się swojemu sposobowi odżywiania i wyeliminować z diety produkty wysoko przetworzone:

  • bogate w cukier,
  • sól,
  • tłuszcze nasycone.

Zamiast nich lepiej wzbogacić swój jadłospis w zawierające:

  • cenne witaminy i minerały,
  • warzywa i owoce,
  • produkty pełnoziarniste,
  • zdrowe tłuszcze - takie jak oleje roślinne, orzechy, awokado i ryby morskie.

Można też, sięgnąć po suplementy diety poprawiające wygląd skóry i włosów.

Zmiany w sposobie pielęgnacji włosów i skóry głowy rozpocznij od zakupu nowego szamponu, a najlepiej dwóch różnych, ponieważ dowiedziono naukowo, że skóra głowy po jakiś czasie przyzwyczaja się do stale używanego preparatu i szybciej się przetłuszcza. Wielu dermatologów zaleca pacjentom rotacyjne mycie włosów dwoma szamponami na przetłuszczające się włosy.

Jaki szampon na przetłuszczające się włosy?

Szampon powinien być bardzo delikatny, o jak najbardziej naturalnym składzie, pozbawiony agresywnych i wysuszających skórę detergentów takich jak SLS. Pamiętajmy też, aby był to preparat bez silikonów, ponieważ osadzają się one na włosach i skórze głowy i przyspieszają przetłuszczanie.

Szampon na przetłuszczające się włosy

Doskonale sprawdzą się lekkie nawilżające szampony przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci, a także apteczne szampony do szczególnie wrażliwej skóry głowy o neutralnym pH.

Mycie przetłuszczających się włosów

Bardzo ważne jest też samo mycie przetłuszczających się włosów. To, w jaki sposób myjemy głowę, ma ogromne znaczenie. Najpierw zmoczmy porządnie włosy i skórę głowy chłodną lub lekko letnią wodą. Zadbajmy o to, by miała ona temperaturę jak najbardziej zbliżoną do temperatury ciała, ponieważ zarówno zbyt gorąca, jak i zbyt zimna, będzie pobudzać skórę głowy do większej produkcji łoju.

Kolejną istotną kwestią jest ilość używanego szamponu i sposób jego rozprowadzania na głowie. Z reguły wylewamy sporo szamponu na czubek głowy i intensywnie masując skórę dłońmi, rozprowadzamy go po całej głowie i włosach. To duży błąd. Powinniśmy używać jak najmniejszej ilości szamponu i nigdy nie wylewajmy go prosto z butelki na głowę.

Najlepiej będzie wlać zaledwie większą kroplę do niewielkiej plastikowej butelki (około 100 ml), uzupełnić ją wodą, dokładnie wymieszać do uzyskania intensywnej piany i dopiero wlać na skórę głowy. Jeżeli po chwili piana zniknie, to nie dolewajmy więcej preparatu. Po prostu delikatnie opuszkami palców bez intensywnego pocierania umyjmy całą głowę. Na samą długość włosów wcale nie musimy wlewać szamponu, ponieważ umyją się one podczas spłukiwania głowy, gdy piana będzie spływać wzdłuż kosmyków. To naprawdę wystarczy, aby były czyste i świeże. Traktowanie ich dodatkową porcją szamponu, w dodatku stężonego, wysuszy tylko końcówki i spowoduje ich łamanie się i rozdwajanie. Oczywiście również do spłukiwania szamponu używajmy wody zbliżonej temperaturą do ciepłoty naszego ciała.

Od czasu do czasu możemy również do mycia włosów zamiast konwencjonalnego szamponu, użyć zielonej, białej lub czerwonej glinki, która skutecznie oczyści skórę i włosy, nie powodując ich przesuszenia.

Dobrym pomysłem jest też stosowanie do ostatniego płukania włosów ziołowych płukanek z ostudzonych naparów z:

  • szałwii,
  • rumianku,
  • nagietka,
  • lawendy,
  • mięty.

Odświeżą one skórę głowy, pomogą pozbyć się łupieżu i swędzenia, a także regularnie stosowane pozytywnie wpłyną na regulację działania gruczołów łojowych. Korzystna jest też płukanka z octu jabłkowego lub cytryny (łyżka stołowa octu lub soku z cytryny na litr wody).

Suszenie przetłuszczających się włosów

Bardzo ważny jest również odpowiedni sposób suszenia. Najlepiej po prostu pozwolić włosom wyschnąć naturalnie. Jeśli musimy stylizować fryzurę, to wybierzmy suszarkę z chłodnym nawiewem, ponieważ stosowanie gorącego powietrza zwiększy intensywność pracy gruczołów łojowych.

Suszenie przetłuszczających się włosów

Pielęgnując włosy w taki sposób, powinniśmy z łatwością wydłużyć czas pomiędzy myciami głowy do dwóch dni. Postarajmy się to zrobić, nawet jeśli przez pierwszy tydzień lub dwa, kosmyki nie będą wyglądać całkiem świeżo następnego dnia po myciu. Skóra głowy potrzebuje około miesiąca, by przyzwyczaić się do nowej sytuacji i spowolnić pracę gruczołów łojowych. Po tym czasie wydłużmy przerwę w myciu głowy o kolejny dzień. Trzymajmy się tego reżimu, a najdalej po trzech miesiącach włosy przestaną tak bardzo się przetłuszczać i będą świeże znacznie dłużej.

Komentarze