Olej rycynowy na włosy, rzęsy, brwi, skórę twarzy

Olej rycynowyPozyskiwany z rącznika pospolitego Ricinus communis olej rycynowy to prawdziwy hit w pielęgnacji skóry, włosów, brwi, rzęs. Wykazuje on zarówno działanie kosmetyczne, jak i lecznicze. Znany od setek lat i często stosowany w medycynie ludowej wielu krajów, obecnie wraca do łask. Olej rycynowy jest łatwo dostępny, niedrogi i prosty w stosowaniu, a może naprawdę bardzo pomóc w leczeniu wielu problemów dermatologicznych.

Właściwości i zastosowanie oleju rycynowego

Olejek rycynowy wykazuje silne właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, antygrzybiczne oraz regenerujące. Można go stosować na:

  • skórę,
  • włosy,
  • brwi,
  • rzęsy,
  • paznokcie,
  • a w niewielkich ilościach - również zażywany doustnie -  wspomoże nasze zdrowie.

Olej ten ma bardzo bogatą konsystencję - jest gęstą cieczą o barwie jasnożółtej i delikatnym ziołowym zapachu. Można go stosować solo lub, aby ułatwić aplikację, w połączeniu z innymi lżejszymi olejami. Składa się on aż w 80% z kwasu tłuszczowego rycynolowego, a pozostałą jego część stanowią kwasy tłuszczowe:

  • oleinowy,
  • linolowy,
  • palmitynowy,
  • stearynowy.

Olej rycynowy w pielęgnacji skóry

Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, antywirusowe, regenerujące oraz ochronne - olejek rycynowy ma wieloletnią tradycję w pielęgnacji skóry oraz leczeniu różnego rodzaju schorzeń dermatologicznych. Jeśli borykasz się z podrażnieniami skóry, warto wiedzieć, na co pomaga olej rycynowy i jak go stosować.

Trądzik, podrażnienia i stany zapalne skóry
Kwas rycynolowy zawarty w oleju rycynowym, skutecznie zwalcza bakterie Cutibacterium acnes, które są główną przyczyną powstawania trądziku. Ze względu na dużą gęstość tego oleju, najlepiej nakładać go na skórę w połączeniu z innym nieco lżejszym olejkiem bazowym. W przypadku skóry trądzikowej, zanieczyszczonej i skłonnej do stanów zapalnych - idealnie sprawdzi się połączenie oleju rycynowego z olejem jojoba w proporcji pół na pół. Taką mieszankę nakładamy delikatnie wacikiem lub palcami na chorobowo zmienione miejsca na skórze. Najlepiej robić to raz dziennie wieczorem. Niewielką ilość mieszanki olejów nakładamy na umytą suchą skórę twarzy i pozostawiamy na niej na całą noc. Rano myjemy buzię samą ciepłą wodą. Jeśli mamy wrażenie, że skóra jest niedomyta, możemy dodatkowo zastosować delikatny płyn micelarny. Już po pierwszym zastosowaniu stany zapalne zmniejszą się, a buzia będzie mniej zaczerwieniona. Wyraźną poprawę stanu skóry zauważymy po około miesiącu stosowania.

Egzema i liszaj
Oba problemy są trudne do leczenia i niestety lubią nawracać. Aby poprawić wygląd skóry, warto zacząć regularnie stosować olej rycynowy. Zawiera on kwas undecylenowy, który pomoże skutecznie walczyć z takimi problemami jak liszaj, egzema, czy wyprysk alergiczny. Warto połączyć go pół na pół z cennym w leczeniu tych schorzeń dermatologicznych olejem kokosowym. Powstałą maść delikatnie, bardzo cienką warstwą, nakładamy na chorobowo zmienione miejsca na skórze na całą noc. Rano zmywamy ciepłą wodą, najlepiej ostrożnie przemywając skórę wacikiem. Jest to bezpieczna metoda, która pomoże szybko poprawić stan uszkodzonej i podrażnionej skóry, a jednocześnie można ją stosować z większością przepisanych przez lekarza dermatologa leków.

Grzybica stóp i paznokci
Wstydliwy problem, jakim jest grzybica stóp, dotyka wiele osób. Pomocny w leczeniu tej uciążliwej przypadłości jest olej rycynowy. Zawiera on substancje aktywne o działaniu antygrzybicznym (między innymi kwas undecylenowy). Stosowany regularnie na chorobowo zmienioną skórę stóp oraz paznokcie, pomoże zwalczyć patogenne grzyby i regeneruje zniszczoną płytkę paznokciową. Warto więc codziennie wieczorem umyć nogi preparatem przeciwgrzybicznym i posmarować chore miejsca lekko podgrzanym olejem rycynowym. Warto również pamiętać, o częstym odkażaniu obuwia specjalnie przeznaczonym do tego celu preparatem i odpowiedniej higienie osobistej oraz zachowaniu szczególnej ostrożności w miejscach takich jak basen, czy sauna, gdzie można złapać infekcję grzybiczą skóry.

Zmarszczki i starzenie się skóry
Olej rycynowy z łatwością przenika do głębszych warstw skóry i stymuluje produkcję kolagenu oraz elastyny. Dzięki temu skóra staje się wyraźnie bardziej elastyczna, jędrna, a także wygładzają się zmarszczki mimiczne. Działanie odmładzające oleju rycynowego zauważymy po kilku tygodniach stosowania. Ze względu na jego gęstą konsystencję, najlepiej połączyć go z lżejszym olejem bazowym i nakładać na twarz codziennie wieczorem. Świetne rezultaty osiągniemy stosując mieszankę oleju arganowego i rycynowego w proporcjach 70% do 30%. Wystarczy zaledwie kilka kropli takiego serum przeciwzmarszczkowego nałożyć przed snem na oczyszczoną lekką wilgotną skórę twarzy.

Przesuszona i łuszcząca się skóra
Olej z rącznika skutecznie regeneruje, odżywia, nawilża i chroni nawet bardzo przesuszoną skórę. Kwasy tłuszczowe wchodzące w jego skład, pomagają odbudować naturalną barierę ochronną skóry. Skóra bardzo sucha ma tendencję do łuszczenia się, często ulega zaczerwienieniu oraz podrażnieniu, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach pogodowych, kiedy jest mróz i wieje silny wiatr. Olej rycynowy tworzy na powierzchni skóry cieniutką warstwę ochronną, która zapobiega utracie wilgoci oraz podrażnieniom. Olej rycynowy, w połączeniu z naszym ulubionym olejkiem bazowym na przykład: olejem jojoba, arganowym, ze słodkich migdałów, z kiełków pszenicy, z pestek dyni, czy z olejem kokosowym, z powodzeniem zastąpi drogie kremy nawilżające. Wystarczy zmieszać po 2-3 krople oleju rycynowego oraz wybranego innego naturalnego oleju na dłoni i wmasować kolistymi ruchami w umytą skórę twarzy, oraz szyi. W zależności od stopnia przesuszenia skóry, mieszankę taką możemy stosować raz lub dwa razy dziennie. Już po pierwszym zastosowaniu odczujemy wyraźną ulgę - skóra będzie przyjemnie nawilżona, jędrna, nie będzie się łuszczyć i nie będzie zaczerwieniona.

Oparzenia słoneczne, blizny i rozstępy
Olej z rącznika ma silne właściwości regenerujące, dlatego jest bardzo skuteczny w zwalczaniu takich problemów jak rozstępy, czy blizny. Warto codziennie wieczorem wykonać delikatny masaż zmienionej chorobowo skóry samym olejkiem rycynowym lub w połączeniu z olejem kokosowym. Pamiętajmy, że skuteczność tej metody jest oparta na długotrwałym i systematycznym stosowaniu - dlatego, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt kosmetyczny, należy ją stosować każdego dnia przez co najmniej 8 tygodni. Olej rycynowy (w postaci kompresu) pomoże również na oparzenia słoneczne. Jeśli zdarzyło nam się zbyt długo zażywać kąpieli słonecznej i skóra jest mocno zaczerwieniona, to najpierw warto schłodzić ją zimną wodą, a następnie zastosować kompres z nasączonej w oleju rycynowym bawełnianej lub lnianej ściereczki, czy chusteczki. Przykładamy ją do najbardziej zaczerwienionych miejsc na skórze na kilkanaście minut do pół godziny, a następnie zmywamy olej letnią wodą i delikatnym mydłem naturalnym.

Olej rycynowy na włosy

Słabe i wypadające włosy, przedwczesne siwienie, łupież, łuszczyca skóry głowy - jeśli dotyczy Cię któryś z tych problemów, warto sięgnąć po olej rycynowy. Już nasze babcie stosowały go z powodzeniem do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy i cieszyły się okazałą czupryną. Sprawdź, jak stosować olej rycynowy na włosy.

Łupież i inne problemy ze skórą głowy
Olej rycynowy wykazuje silnie działanie antygrzybiczne, dlatego skutecznie zwalcza łupież. Wystarczy, że zawsze na godzinę przed myciem włosów, wmasujemy go w skórę głowy. Jest bardzo skuteczny i bezpieczny, można go stosować również u dzieci. Jeśli więc borykamy się z uciążliwym łupieżem lub łuszczeniem się skóry głowy, zamiast sięgać od razu po zawierające leki sterydowe czy też apteczne szampony przeciwłupieżowe, wypróbujemy najpierw olej rycynowy.

Nadmierne wypadanie włosów
Zauważyłaś, że Twoja czupryna mocno się przerzedziła? Wypróbuj olej rycynowy, który jest fantastycznym i naturalnym środkiem pobudzającym do pracy cebulki włosowe. Olej rycynowy (na porost włosów) jest stosowany w medycynie ludowej z powodzeniem już od setek lat. Jeśli więc borykasz się z problemem wypadania włosów, warto wcierać odrobinę tego cennego oleju w skórę głowy na co najmniej pół godziny przed myciem. Olej z rącznika będzie jeszcze skuteczniejszy, jeśli połączysz go z olejem z czarnuszki. Taka mieszkanka to prawdziwe remedium nawet na zaawansowane problemy z łysieniem. Już po 4-6 tygodniach regularnego masażu skóry głowy mieszanką tych dwóch olejów, zauważysz wysyp baby hair na całej głowie. Ponadto cebulki włosowe będą lepiej ukrwione i odżywione, a skóra głowy zdrowa i bez podrażnień, a więc włosy przestaną nadmiernie wypadać. Pamiętaj, że ogromne znaczenie przy problemie wypadania włosów ma również zdrowa dieta bogata w witaminy i minerały zwłaszcza witaminę B12, D, kwas foliowy, cynk, miedź oraz krzem. Zadbaj, aby spożywać jak najwięcej naturalnych oraz świeżych produktów zawierających te cenne substancje odżywcze. Możesz również wspomagająco sięgnąć po suplementy diety przeznaczone dla osób borykających się ze wzmożonym wypadaniem włosów.

Siwienie
Włosy zaczynają siwieć, gdy w cebulkach włosowych spada produkcja naturalnego barwnika melaniny. Dzieje się to z różnych powodów. Proces siwienia włosów może nienaturalnie przyspieszyć zła dieta, używki, brak snu, czy przewlekły silny stres. Olej rycynowy może nieco przyciemnić włosy. Zadba on o ich głębokie nawilżenie na długości, a także stosowany na skórę głowy  - poprawi ukrwienie cebulek włosowych i wspomoże ich pracę. Warto więc wcierać go w skalp przed myciem głowy, a także w celu przyciemnienia kosmyków, dodawać kilka kropli po stosowanej odżywki do włosów bez spłukiwania lub pianki do stylizacji włosów.

Olej rycynowy na brwi i rzęsy

Nie ma nic lepszego do pielęgnacji brwi i rzęs niż olej rycynowy. Wzmocni on włoski, sprawi, że będą rosły dłuższe, będą lśniące i może je lekko przyciemnić. Wystarczy dosłownie jedną kroplę oleju rycynowego wmasować codziennie przed snem w brwi i rzęsy, aby cieszyć się ich idealnym wyglądem.

Olej rycynowy to cenny naturalny kosmetyk, który z powodzeniem zastąpi kilka drogeryjnych preparatów. Jest bezpieczny i niedrogi, a rezultaty, jakie możemy dzięki niemu osiągnąć, przekroczą nasze oczekiwania.

Olej ten można również stosować doustnie, w celu zwalczania uporczywych zaparć. Obecnie jednak jest rzadko używany w tego typu problemach. Jeżeli chcemy się nim wspomóc, stosujmy się dokładnie do zaleceń na opakowaniu produktu. Warto również pamiętać, że nie powinny go spożywać kobiety w ciąży i matki karmiące oraz dzieci.

Komentarze