Naturalna domowa maseczka do twarzy

Maseczka z glinkiMaseczki do twarzy są bardzo ważnym elementem pielęgnacji cery. Mają one wiele zadań. Odżywiają one skórę, pozwalają jej się zregenerować, nawilżają ją, stymulują powstawanie nowych komórek skóry, działają oczyszczająco i pomagają pozbyć się wielu defektów cery, w tym rozszerzonych porów i wyprysków. Wiele z nich poprawia też jej koloryt.

Najlepsze są całkowicie naturalne maseczki do twarzy, jednak te sklepowe są często drogie. W dobie kryzysu najlepiej będzie, gdy zaopatrzysz się w naturalne składniki, z których przygotujesz domowe maseczki do twarzy - wyjdą one o wiele taniej, a do tego będą tak samo skuteczne.

Naturalne maseczki do twarzy - jakie składniki mogą się w nich znajdować?

Do domowych maseczek można tak naprawdę użyć bardzo wielu składników, a wszystko zależy od potrzeb. Ich podstawą są przede wszystkim naturalne oleje, ale także glinki, miąższ owoców, olejki eteryczne i inne substancje.

  1. W celu głębokiego odżywienia skóry można zastosować rozmiażdżone lub zmiksowane truskawki. Są one bardzo bogate między innymi w witaminę C, a dzięki naturalnym kwasom zmiękczają one też skórę, wspomagając nawilżanie. Truskawki doskonałe są na cerę tłustą, gdyż zmniejszają one wydzielanie sebum. Skóra sucha skorzysta za to najbardziej, jeżeli doda się do maseczki pulpę z awokado, która również bardzo intensywnie odżywia skórę, gdyż bogata jest ona w nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy niezbędne dla prawidłowego jej funkcjonowania.
  2. Bardzo odżywcza jest też mączka owsiana. Chociaż możesz dostać ją w sklepach, dla ograniczenia kosztów możesz też po prostu kupić płatki owsiane, mieląc je na proszek. Mączka owsiana doskonała jest przede wszystkim dla osób, u których pojawiają się reakcje alergiczne i podrażnienia po zastosowaniu wielu innych kosmetyków i maseczek.
  3. Cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin będzie dla Twojej skóry żółtko jajka. Jest to istna odżywcza bomba, która dla skóry zdziała cuda. Do tego zapewne masz jajka w swojej lodówce, o ile nie jesteś oczywiście weganką. Tak samo, jak żółtko jajka, działają naturalne oleje tłoczone na zimno. Najlepsze do domowej maseczki są te, które nie są komedogenne, a więc nie zatykają one porów i szybko się wchłaniają, transportując inne substancje zawarte w maseczce w głąb skóry.
  4. Innym składnikiem idealnym do przygotowywania maseczek jest jogurt naturalny, który dzięki zawartości kwasu mlekowego zwęża pory i skutecznie walczy z wysypkami i wypryskami, a także wieloma innymi defektami, w tym z zaskórnikami.
  5. Domowa maseczka do twarzy zawierać może też miód, który działa głęboko odżywczo, regenerująco i antyseptycznie, i który jest idealny dla skóry dojrzałej, wymagającej intensywnej pielęgnacji. Jeżeli budżet nie gra aż tak wielkiej roli, dobrze by było, gdybyś zakupiła miód z dodatkiem propolisu, albo do zwykłego miodu dodała kupiony w sklepie pszczelarskim pozyskiwany z niego ekstrakt. Propolis działa przeciwzapalnie, zabija bakterie, wirusy i grzyby. Do tego wspomaga on nawilżanie, będąc też ekstremalnie odżywczym i bogatym w witaminy. Jest on doskonały przy suchej, zniszczonej skórze, a także powoduje on cofnięcie zmian wywołanych atopowym zapaleniem skóry. Skutecznie zapobiega on też powstawaniu rozmaitych wyprysków, wysypek, a także czyraków. Skóra nabiera dzięki niemu też pięknego kolorytu. Propolis działa na nią ochronnie, broniąc jej przed wolnymi rodnikami i spowalniając proces jej starzenia.
  6. Domowa maseczka do twarzy zawierać może także naturalne glinki, jednak te nie mogą być stosowane w przypadku cery bardzo suchej. Naturalna maseczka do twarzy z glinką pomoże przede wszystkim pozbyć się trądziku i innych zapaleń skóry. Dodatkowo naturalne glinki pomagają zamknąć pory, a także przywracają równowagę cerze mieszanej, czyniąc ją bardziej stabilną. Najlepsze glinki do domowej maseczki to zielona glinka i ziemia fulerska. Zielona glinka zawiera między innymi krzem, potas, cynk, magnez, żelazo, wapno, selen i fosfor. Wygładza ona skórę, działa antyseptycznie. Ziemia fulerska jest o wiele tańsza od glinki zielonej, a również zawiera bogactwo minerałów i działa w bardzo podobny sposób. Ma może nieco słabsze działanie od glinki zielonej, ale jest ono na tyle silne, by nadal zachwycać efektem bez drenowania Twojej kieszeni.
  7. Cennym dodatkiem do domowych maseczek są olejki eteryczne, które działają silnie antyseptycznie, a do tego często przyspieszają one namnażanie się nowych komórek skóry. Dodatkowo pozwalają one skutecznie zamknąć rozszerzone pory, eliminują trądzik i zapobiegają jego kolejnym falom, regulują koloryt skóry i wspomagają jej nawilżenie. Dodatkowo olejki takie, jak olejek lawendowy i olejek z kocanki stymulują produkcję kolagenu, a więc czynią skórę piękniejszą i dają efekt odmłodzenia, do tego pomagając też wyeliminować blizny - na przykład te pozostałe po trądziku. Dla głębokiego odżywienia i uzdrowienia skóry najlepszy będzie olejek herbaciany i olejek pichtowy - oba są bogate w terpeny, dzięki czemu głęboko penetrują skórę, docierając do naczyń włosowatych znajdujących się w jej najgłębszych warstwa i upiększają ją od wewnątrz.

Takie domowe naturalne maseczki najlepiej stosuj po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze rozgrzana i wilgotna, a pory są rozszerzone pod wpływem działania ciepłej wody i pary. Maseczka będzie wtedy najskuteczniejsza i też najlepiej będzie się wchłaniać.

Naturalna maska z glinki

Przykładowe receptury na domowe maseczki

Poniżej znajdziesz przykładowe receptury na maseczki, jednak możesz też eksperymentować i tworzyć własne, kiedy już zapoznasz się z właściwościami poszczególnych składników i z tym, jak one się zachowują, i jaką konsystencję możesz z nim uzyskać.

Proste maseczki z glinki i olejku eterycznego

Do dwóch łyżek stołowych zwilżonej glinki dodaj preferowany olejek eteryczny w ilości 2 do 5 kropli. Wymieszaj tę pastę. Nałóż ją na twarz na przynajmniej 10 minut. Najlepszy efekt uzyskasz jednak, jeżeli pozostawisz ją na niej na pół godziny. Po tym czasie spłucz ją ciepłą wodą. Nieco bardziej skomplikowana w przygotowaniu, ale nadal dość prosta maseczka, zawierać będzie około 50g glinki zielonej lub ziemi fulerskiej, łyżkę stołową mączki owsianej, łyżkę jogurtu naturalnego i żółtko jajka. Połącz te składniki, dodając powoli wodę, aby uzyskać miłą konsystencję, która nie okaże się ani za gęsta, ani za rzadka. Zamiast zwykłej wody możesz użyć wody różanej, która zmiękcza skórę i poprawia jej koloryt, a do tego działa lekko przeciwbakteryjnie, wspaniale przy tym pachnąc. Do takiej maseczki możesz dodać też kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

Olejek etryczny
Olejek eteryczny

Maseczka taka dobra jest dla każdego typu cery. Jest ona głęboko odżywcza. Trzymaj ją na twarzy przez przynajmniej 10 minut, wydłużając czas do pół godziny, jeżeli nie jest to dla Ciebie problemem. Zmyj ją ciepłą wodą. Maseczka taka nie tylko bardzo głęboko nawilża skórę twarzy, ale też jest ekstremalnie odżywcza, pomagając też skutecznie pozbyć się trądziku, wyprysków i zaskórników.

Maseczka na bazie miazgi z truskawek

Zmiażdż kilka truskawek, dodaj do nich łyżeczkę miodu lub jogurtu naturalnego. Dodaj odrobinę oleju naturalnego tłoczonego na zimno. Najlepszy będzie olej jojoba, olej z awokado, olej lniany i olej konopny. Oleje te szybko są absorbowane przez skórę i nie pozostawiają na niej tłustego filmu. Jednocześnie transportują one substancje zawarte w pozostałych składnikach w najgłębsze warstwy skóry. Same zawierają też cenne witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, które są niezbędne dla zdrowia i pięknego wyglądu cery. Odbudowują one też płaszcz lipidowy skóry. Opcjonalnie możesz dodać też do tej maseczki jakiś olejek eteryczny w ilości 5 kropli. Wzmocni on regeneracyjne i przeciwdrobnoustrojowe działanie, pomagając Ci się pozbyć trądziku i rozszerzonych porów. Maseczkę zaaplikuj na 10-30 minut, a potem zmyj ją ciepłą wodą.

Truskawki na maseczkę
Truskawki

Miazga z truskawek
Miazga z truskawek

Tego typu maseczki potrafią zdziałać cuda, a jednocześnie kosztują niewiele. Jeżeli wszystko sobie policzysz, zobaczysz, jak bardzo do tej pory przepłacałaś za maseczki sklepowe. Piękna cera wcale nie wymaga wielkich nakładów finansowych, jeżeli pielęgnujesz ją z głową i potrafisz liczyć.

Komentarze