Miesiączka (menstruacja, okres) - "trudne dni" czy wcale nie?

Miesiączka - menstruacjaMiesiączka jest czym powszechnym dla każdej zdrowej kobiety w wieku rozrodczym. Potocznie zwane okresem krwawienie pojawia się mniej więcej co miesiąc i… no właśnie. Co tak naprawdę wiemy o miesiączce?

Czym jest miesiączka?

Miesiączka, czyli krwawienie menstruacyjne jest początkiem cyklu menstruacyjnego, zachodzącego u każdej zdrowej kobiety od dojrzewania aż po menopauzę. To nieodłączny element życia każdej kobiety, pojawia się mniej więcej co miesiąc i trwa od 3 do 5 dni, zależnie od indywidualnych predyspozycji. W czasie okresu ma miejsce krwawienie, czyli złuszczanie się błony śluzowej macicy, gdy nie doszło w danym cyklu do zapłodnienia. W czasie jednego okresu kobieta traci średnio 100 ml krwi, co odpowiada niecałej połowie szklanki.

Pierwszy okres - ważny moment w życiu nastolatki

Pierwszą miesiączkę dziewczyna dostaje zazwyczaj między 9 a 16 rokiem życia, jeśli okres nie pojawi się po ukończeniu 16 roku życia, należy udać się do lekarza ginekologa w celu ustalenia przyczyny takiego stanu rzeczy. Pierwszy okres może poprzedzić gorsze samopoczucie nastolatki, w tym bóle w podbrzuszu, bóle głowy, nudności, zwiększona drażliwość. Jest to zupełnie normalne i związane ze zmianami hormonalnymi, zachodzącymi w ciele młodej osoby.

Mam okres: czego używać?

Miesiączka wymaga od kobiety stosowania produktów higienicznych, pozwalających na zachowanie higieny i dobrego samopoczucia w czasie okresu. Panie decydują się zwykle na podpaski higieniczne lub tampony albo tez stosują je zamiennie i zależnie od okoliczności. Podpaski to najpowszechniejszy produkt higieny osobistej dla kobiet w trakcie okresu, a rynku dostępnych jest wiele modeli podpasek: podpaski na dzień, na noc, ze skrzydełkami lub bez. Warstwa kleju umożliwia przymocowanie ich do bielizny. Współczesne podpaski wykonane są z waty pokrytej specjalnymi materiałami, ułatwiającymi wchłanianie wydzieliny menstruacyjnej bez ryzyka przeciekania jej na bieliznę. podpaski są wygodne, niedrogie i polecane praktycznie każdej kobiecie.

Na rynku dostępne są również wkładki higieniczne, znacznie mniejsze i cieńsze od podpasek, dostępne w wielu wersjach, w tym wkładki zwykłe, grubsze, a także specjalne wkładki dla wielbicielek majtek typu stringi. Wkładki higieniczne nosimy pod koniec okresu lub tez w ciągu cyklu dla poczucia świeżości, zwłaszcza w okresie owulacji.

Miesiączka - podpaski, wkładki, tampony

Z kolei tampony pojawiły się dopiero w wieku XX, aczkolwiek ich historia sięga czasów starożytnych. Znane nam dziś tampony to wygodne środki higieniczne, składające się z waty oraz warstwy pochłaniającej wydzielinę. Ich cylindryczny kształt umożliwia szybkie i wygodne umieszczenie tamponu na właściwym miejscu w pochwie, a cienki sznureczek: sprawne usuniecie zużytego już tamponu. Tampony są przez wiele kobiet cenione za wygodę użytkowania oraz praktyczny brak kontaktu z wydzieliną, co sprzyja zachowaniu higieny ale i niweluje ryzyko zabrudzenia bielizny. Należy jednak pamiętać, aby wymieniać tampon często, najlepiej co 3-4 godziny. Dostępnych jest wiele typów tamponów, w tym tampony w rozmiarze mini (polecane zwłaszcza dziewicom), normal i maxi, a także specjalne tampony do stosowania na noc. Należy je jednak zmieniać niezwłocznie po przebudzeniu. Tampony z powodzeniem stosować można podczas kąpieli w basenie czy w jeziorze ale również zmieniać je od razu po zakończeniu pływania.

Higiena w czasie okresu

Poza doborem odpowiednich środków higienicznych ważna jest także higiena w trakcie okresu. W tym czasie ciało kobiety jest o wiele bardziej podatne na infekcje, zwłaszcza infekcje dróg rodnych i moczowych, dlatego tak istotne jest szczególne w tym czasie dbanie o higienę. Zaleca się częstsze podmywanie się, najlepiej po każdym skorzystaniu z toalety. Najlepiej umyć się ciepłą wodą, nie przesadzając z ilością środków myjących. W czasie miesiączki, zwłaszcza w jej pierwszych dniach nie zaleca się zażywania długich i gorących kąpieli. Może to nasilić krwawienie. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie krótszy prysznic oraz stosowanie łagodnych środków do mycia. W ciągu dnia, gdy nie ma możliwości odświeżenia się, stosujmy jednorazowe chusteczki do higieny intymnej.

PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego

O słynnym PMS krąży wiele historii: o tym, że kobieta jest w tym czasie drażliwa, że trudno wybadać jej nastrój, że łatwo przechodzi z jednego w drugi… Jak jest naprawdę? PMS istnieje i dotyczy co najmniej 80% kobiet. Objawia się zwykle zmianami nastroju, podenerwowaniem oraz zwiększoną drażliwością. Nie jest to jednak zła wola kobiety, a huśtawka hormonów, których ilości przed okresem dynamicznie się zmieniają.

Jak złagodzić objawy PMS?

Na szczęście kobieta nie musi co miesiąc zmieniać się w kłębek nerwów. Jak złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i sprawić, by czekanie na kolejny okres nie było tak uciążliwe? Po pierwsze, zastanówmy się nam swoją dietą. W celu złagodzenia objawów jedzmy więcej warzyw i owoców, stawiajmy na mniejsze posiłki, spożywane częściej. Wyeliminujmy na te dni tłuszcze zwierzęce oraz rośliny strączkowe. Unikajmy produktów silnie wzdymających, w tym kapusty. W diecie nie może zabraknąć produktów moczopędnych, ułatwiających oczyszczanie organizmu z toksyn oraz zapobiegających zatrzymywaniu wody w organizmie. Stawiajmy na nabiał oraz wyeliminujmy z diety używki, jak również napoje gazowane. Przed okresem pamiętajmy o odpoczynku: wysypiajmy się, nie forsujmy, zadbajmy o przyjemną aktywność fizyczną, np. spacery czy taniec.

Problemy z miesiączką - jak sobie z nimi radzić?

Jeśli okres pojawia się regularnie i nie odbiega od normy obfitością, zwykle nie mamy powodu do niepokoju. Co jednak, gdy miesiączka nie przebiega tak, ja powinna?

Okres był i nagle zniknął - co robić?

Jeśli kobieta miesiączkuje regularnie i nagle okres nie pojawia się, pierwsza myślą jest ciąża. Gdy ta opcja zostanie wykluczona, zaczynamy szukać kolejnych przyczyn braku miesiączki. Co jeszcze może przyczynić się do zniknięcia okresu? Powodów jest do najmniej kilka:

  • zmiana sposobu odżywiania, w tym stosowanie restrykcyjnych diet, np. głodówek oraz związana z tym utrata masy ciała;
  • choroba, nawet grypa i związana z nią gorączka mogą prowadzić do rozregulowania cyklu, a nawet zatrzymania miesiączki;
  • odwodnienie, np. w skutek zatrucia pokarmowego lub grypy żołądkowej;
  • nadmierny wysiłek fizyczny, jak również wyczynowe uprawianie sportu;
  • problemy hormonalne, wymagające konsultacji z endokrynologiem, np. spowodowane zespołem policystycznych jajników czy chorobami tarczycy;
  • nadmierny stres: wydzielanie się hormonów stresowych w nadmiernej ilości może zahamować owulację i tym samym nie pojawi się okres;
  • odstawienie pigułek antykoncepcyjnych: po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej cykl fizjologiczny nie pojawia się od razu, zwykle musimy jakiś czas poczekać na naturalną owulację oraz miesiączkę;
  • podróż, szczególnie w miejsce o odmiennym klimacie;
  • zbliżająca się menopauza: przed samym wejściem w okres menopauzalny okres może się pojawiać ale rzadziej i zwykle jest wtedy mniej obfity.

Miesiączkuję bardzo nieregularnie

Okres powinien pojawiać się do 28-30 dni z dość dużym marginesem. Kobieta po ukończeniu 20 roku życia powinna miesiączkować w miarę regularnie. Pamiętajmy, że im bardziej unormowany cykl, tym łatwiej wyznaczyć dni płodne oraz zajść w ciążę.

Za zbyt długi cykl uważa się przerwy między kolejnymi miesiączkami przekraczający 38-40 dni. Z kolei zbyt krótki cykl to okres pojawiający się stale co 20-22 dni. Granice są umowne ale jeśli długość naszego cyklu zaczyna nas niepokoić, warto skonsultować się z ginekologiem.

Mam bardzo obfity lub bardzo skąpy okres

Jak wspominano na początku tekstu, kobieta w czasie okresu „produkuje” około pół szklanki wydzieliny menstruacyjnej. Jeśli nasza miesiączka jest bardzo obfita, np. niezbędne jest zmieniania dużych podpasek do godzinę lub bardzo skąpy: usuwamy prawie czyste podpaski po wielu godzinach – niezbędna jest wizyta u ginekologa w celu ustalenia przyczyny takiego stanu rzeczy. Okres bardzo obfity z widocznymi skrzepami krwi może być spowodowany zmianami w macicy, w tym obecnością polipów czy mięśniaków. Z kolei bardzo skąpe miesiączki mogą wskazywać na niedowagę, cykle bezowulacyjne oraz pojawiać się podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Okres kojarzy mi się z bardzo silnym bólem brzucha oraz innymi dolegliwościami

Prawie każda kobieta odczuwa przed lub jeszcze w trakcie okresu dolegliwości bólowe. Najczęściej są to ból brzucha, ból krzyża, nudności, tkliwość piersi. Stosujemy zwykle delikatne leki rozkurczowe, działające na mięśnie gładkie. Co jednak zrobić, gdy okres każdego miesiąca jest dla nas synonimem bardzo silnych dolegliwości, które wręcz uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie? Sytuacja taka wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem, który skieruje nas na dodatkowe badania i zaproponuje odpowiednie leczenie. Miesiączka nie powinna dezorganizować kobiecie życia, być powodem absencji w szkole czy pracy.

Okres a normalne życie

Dla wielu kobiet termin zbliżającego się okresu oznacza tak zwane "trudne dni". Zastanówmy się, czy naprawdę tak jest. Czy okres rzeczywiście tak bardzo znam przeszkadza w życiu. Miesiączka nie powinna nas w żaden sposób ograniczać. W czasie okresu możemy chodzić na basen, pamiętajmy jedynie o higienie. Ubierajmy się tak, jak lubimy, nie ma przeszkód, aby ubrać spódniczkę czy krótkie spodenki w lecie. Dla własnego komfortu możemy wybierać odzież w ciemniejszych odcieniach. W czasie okresu możemy uczyć się, pracować, wyjechać na wakacje, uprawiać sport.

Okres a współżycie seksualne

Wiele kobiet powstrzymuje się od współżycia seksualnego w czasie okresu. Dzieje się tak ponieważ panie wstydzą się przed partnerem, że krwawią, obawiają się, że zbliżenie w trakcie miesiączki jest niehigieniczne, nie chcą, aby ich mężczyzna się brzydził krwi. Sporo kobiet obawia się ubrudzenia pościeli lub infekcji o jaką nietrudno w czasie okresu. Wiele jednak z tych obaw jest zupełnie bezpodstawnych, zwłaszcza, że kobiety mogą mieć w trakcie miesiączki taką samą, a nawet większą ochotę na seks niż przed nią. Warto także porozmawiać z partnerem, być może to, co bierzemy na jego niechęć jest tak naprawdę lękiem przed tym, że mężczyzna… chce spróbować seksu z ukochaną w czasie jej okresu ale obawia się jej reakcji. Wielu mężczyzn nie ma problemu z tym, że ich kobiety miesiączkują, krew nie jest dla nich obrzydliwa, nie czują się zażenowani, widząc wydzielinę menstruacyjną na ciele kobiety oraz swoim. Jest czymś normalnym, związanym z naturą kobiety. W trakcie okresu możecie spróbować zbliżenia pod prysznicem. Nie musicie obawiać się o higienę czy ewentualny widok krwi: woda podziała na Was w tym wypadku jak afrodyzjak! Wybierając łóżko pamiętajmy jednak o prezerwatywie, zarówno w dbałości o higienę i ochronę przed infekcjami, jak i zabezpieczenie przed ciążą. W przypadku krótkich i nieregularnych cykli dni płodne mogą wypaść pod koniec miesiączki!

Nie dajmy się stereotypom!

Niestety, kobiety traktowane są nierzadko stereotypowo, a okres, zamiast zjawiska normalnego, fizjologicznego, urasta do rangi powodu do żartów z płci pięknej. "Masz okres, że jesteś taka nerwowa?", "Oj, na pewno okres Ci się zbliża, nie da się z Tobą porozmawiać" - z pewnością przynajmniej raz w życiu każda kobieta usłyszała takie lub podobne słowa. Miesiączka w społeczeństwie postrzegana jest jako "trudne dni" i nierzadko jest tak nazywana. Bywa powodem zwalniania się uczennic z lekcji wychowania fizycznego, unikania aktywności fizycznej. Wiele kobiet, zwłaszcza młodych, wstydzi się swojego okresu, czuje się napiętnowana, uważa, że każdy z otoczenia wie, że akurat ma menstruację, obawia się zabrudzenia odzieży…

Nie dajmy sobie wmówić, że miesiączka jest obrzydliwa, że to powód do wstydu, że to "trudne dni" i najgorszy czas dla kobiety w ciągu miesiąca. Nie jest tak, to normalny i naturalny proces, zachodzący w ciele każdej kobiety w wieku rozrodczym. Jest elementem cyklu miesiączkowego i sygnałem, że nie doszło do zapłodnienia. To także oznaka, że jesteśmy gotowe do zajścia w ciążę. Ktoś mówi Ci, że jesteś nerwowa, bo pewnie masz okres? Nawet, gdy nie jest to prawda, przyznaj mu rację. Z pewnością dyskusja się zakończy, gdyż Twój rozmówca będzie zaskoczony odpowiedzią. Ty również, ponieważ przyznasz, ze okres nie jest powodem do wstydu. Zrozum, czym jest okres i zaakceptuj go.

Komentarze