Maseczka z kurkumy

KurkumaMaseczka z kurkumy. Przebarwienia skóry wywołane słońcem, problemami z wątrobą lub zmianami hormonalnymi są tak samo uciążliwe jak trądzik młodzieńczy. Niestety dolegliwości te występują najczęściej na twarzy i szyi co potęguje desperację osób zmagających się z nimi.

Przedstawiamy maseczkę z kurkumy - nie jest to oczywiście cudowny preparat, który w ciągu jednej doby załatwi sprawę, ale jest skuteczny, zdrowy i naturalny.

Dlaczego kurkuma?

Po pierwsze dlatego, że jest stosowana przez kobiety w Indiach, które mimo palącego słońca i wszechobecnego kurzu oraz nieco innego podejścia do higieny w domach i na ulicach cerę mają piękną. Każda z nich twierdzi, że kluczem do gładkiej i zdrowej cery jest właśnie kurkuma.

Skóra trądzikowa oprócz wyprysków charakteryzuje się licznymi podrażnieniami i stanami zapalnymi, na które idealnym lekarstwem są kurkuminoidy, ponadto gotowe kosmetyki najczęściej nafaszerowane są chemią, która u wielu osób może wywołać jeszcze większe podrażnienia i alergie. Natomiast skóra z przebarwieniami nie wymaga żadnych specjalistycznych produktów, plamy trzeba jedynie rozjaśnić, można dodatkowo skonsultować problem z lekarzem, który zaleci kurację doustną zapobiegającą powstawaniu nowych zmian.

Kurkuma jest stosowana od lat w medycynie naturalnej jako środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny, przeciwgrzybiczy, antyoksydacyjny. Polecając maseczkę z kurkumy muszę jednak dodać, że przygotowana mieszanka ma barwę żółtą i należy uważać by nie zabrudzić nią ubrań i innych tkanin, ponieważ jest trudna do sprania.

Najlepiej wykonywać ją wieczorem, tuż przed pójściem spać w łazience lub kuchni, gdzie wszystkie ewentualne zabrudzenia można łatwo sprzątnąć. Skóra po zmyciu maseczki ma lekko żółtawy odcień, jednak po porannej toalecie kolor skóry wraca do normy. W celu uzyskania szybkiego efektu maseczkę należy stosować co dwa dni do momentu pozbycia się zmian trądzikowych i przebarwień. Pierwsze efekty są widoczne już po dwóch tygodniach, cera robi się rozświetlona, pory zostają zamknięte, a przebarwienia i wypryski mniej widoczne.

Maseczka z kurkumy - sposób przygotowania

Dwie czubate łyżeczki kurkumy dodajemy do maślanki, lub kefiru tak by uzyskać papkę konsystencji gęstej śmietany, wszystko dokładnie mieszamy i pozostawiamy na 15-30 minut.
Efekt kurkumy możemy wzmocnić dodając:

  • miód, który odżywi, wygładzi i nawilży skórę;
  • płatki owsiane, szczególne polecane w leczeniu trądziku, ponieważ łagodzą podrażnienia;
  • cynamon, który oczyszcza pory;
  • olejki, które natłuszczą, w przypadku skóry z przebarwieniami z limetki, ponieważ ma działanie rozjaśniające, a przy skórze trądzikowej olej lniany ponieważ złagodzi podrażnieniami lub zwykłą oliwę z oliwek o wszechstronnym zastosowaniu we współczesnej kosmetologii;
  • wodę różaną jako środek rozjaśniający;
  • glinkę kosmetyczną, która ma działanie oczyszczające.

Drogie czytelniczki zachowajcie jednak umiar komponując maseczkę. Podstawowy skład najlepiej jest wzbogacić o jeden lub dwa dodatki np.: o działaniu łagodzącym i oczyszczającym lub rozjaśniającym i natłuszczającym.

Komentarze