Marzyciele i ich marzenia - moc i podświadoma rola marzeń w życiu

MarzenieMarzyciele są grupą ludzi, która bardzo często zdaje się obrywać od społeczeństwa za swoje odrealnienie i oddalenie od rzeczywistości. Zwykle są to osoby, które w każdej wolnej chwili popadają w stan zatracania się w swoich wyobrażeniach o życiu lub o tym, jak chcieliby, aby ono wyglądało. I chociaż czasami marzenia potrafią przysłaniać nam to, co w zasadzie mamy przed naszym nosem, to nie są one tak bardzo destrukcyjne.

Bardzo często przypisuje się je jako domenę dzieci, których wyobraźnia nie ma absolutnie żadnych granic. Dlatego też powszechne jest nazywanie ich mrzonkami, bowiem wyobrażenia te bardzo rzadko są przyziemne i możliwe do spełnienia. W bajkach dla dzieci każda historia zmienia się przecież w dokładnie taką, jaką wymarzy sobie dobra strona, a wszystkie marzenia bohaterów się spełniają. Dziecięca wyobraźnia nie ma końca, więc to, co chcą one osiągnąć, również może nas naprawdę zaskoczyć. Dorosły człowiek zachowuje się zgoła inaczej. Wiemy już, co tak naprawdę jest do osiągnięcia, o co możemy się starać, a co od początku jest poza naszym zasięgiem. Wiedza i przyjęcie społecznych standardów bardzo ogranicza naszą wyobraźnię. Okazuje się jednak, że marzenia mają dużo większe znaczenie, niż możemy sobie wyobrazić.

Psychologowie jednogłośnie stwierdzają, że wszyscy powinniśmy mieć marzenia. Generalnie tworzą się one nawet podświadomie, bowiem każdy z nas przecież czegoś w życiu pragnie. Niezależnie od tego, czy jest to rzecz mała, łatwa do zdobycia, czy też taka wymagająca ingerencji sił magicznych- każdy z nas ma jakieś pragnienia. Są one wizją, jaką mamy w głowie, dotyczącą konkretnej sytuacji, naszego statusu w życiu oraz tego, jak będzie ono wyglądało. W głowie nie ogranicza nas zupełnie nic, nikt nas także nie podgląda, dlatego możemy dać upust swoim wyobrażeniom i nie bać się niczyjej opinii.

Co więc powoduje, że marzenia są czymś ważnym?

Zwróćmy uwagę na to, że są one odzwierciedleniem nieustannej pracy nad naszym charakterem. To one właśnie w pewnym sensie stanowią nasz cel w życiu. Działa to zarówno bezpośrednio, jak i zupełnie nieświadomie. Jeśli ktoś marzy o tym, aby znaleźć się na okładce magazynu mówiącego o zdrowym odżywianiu i dbaniu o ciało, jest duża szansa na to, że będzie nieustannie starał się wybierać dobre jakościowo jedzenie oraz wprowadzał aktywność fizyczną do swojego życia. Oczywiście nie zawsze będzie tak, że każdy z nas zrobi wszystko, aby swoje marzenia urzeczywistnić, bowiem kwestia determinacji, lenistwa i motywacji również jest tutaj dość ważna. Cel jednak będzie nam przyświecał w codziennym życiu i jeśli naprawdę mocno tego pragniemy, każde nasze działanie może być podyktowane chęcią zbliżenia się do niego. Dlatego posiadanie marzeń jest tak istotne - to one wyznaczają nam cel, motywację, czyli ogólną chęć do życia. To właśnie dzięki nim wstajemy rano z większą ochotą na codzienne czynności, rozwijanie hobby sprawia nam ogromną radość, a my sami czujemy się spełnieni. Marzenia pozwalają mieć również opracowany pewien plan na życie. Nie od dziś wiadomo, że ludzie bardzo często czują się pewniejsi, kiedy mają ułożony plan i to, jak po kolei powinni działać. To również jest pewna opcja motywacji do działania, natomiast bez przyświecającego nam celu jest ona bardzo trudna do zrealizowania. Tak jak wcześniej już wspomniano - człowiek nawet nieświadomie będzie realizował w głowie plan, który według jego oceny zaprowadzi go do sukcesu i osiągnięcia postawionych sobie założeń. Z planem czujemy się bezpieczni, stabilni życiowo i ukierunkowani na cel.

Marzenia - powodem posiadania całkiem nowego hobby

Wartą uwagi rzeczą jest również to, że marzenia mogą stać się powodem posiadania całkiem nowego hobby oraz poszerzania horyzontów. Kiedy wyobrazimy sobie drogę na szczyt, który mamy gdzieś tam z tyłu głowy, widzimy również szereg mniejszych kroków, które muszą po sobie nastąpić, abyśmy do tego celu doszli. Na poszczególnych etapach poznajemy innych ludzi, próbujemy nowych rzeczy oraz odkrywamy takie cechy naszego charakteru, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Niejednokrotnie droga do spełnienia marzeń staje się w zasadzie drogą do zmiany naszego celu życiowego. Wszystko to, co napotkamy na swojej drodze, może zmienić nasze nastawienie i nie ma w tym absolutnie nic złego. To całkowicie normalne, aby w jakimkolwiek momencie życia zmienić punkt swoich zainteresowań, hobby, czy obrać całkowicie nową ścieżkę zawodową. Zastanówmy się również, jak wielu ekstremalnych rzeczy możemy spróbować i to takich, na które nie odważylibyśmy się, nie dążąc do konkretnego celu lub nie mając przed oczami nagrody za dane czyny. Bez marzeń i dążenia do ich spełnienia nie czulibyśmy motywacji do rozwoju i próbowania wszystkiego po kolei. Tylko w ten sposób możemy poznać świat i wszystkie jego możliwości.

Marzenia a nowe hobby
Marzenia powodem posiadania całkiem nowego hobby

Marzyciele, pomimo tego, że często nazywani są oderwanymi od rzeczywistości, tak naprawdę mają bardzo dobrze rozwinięty mózg. Wyobraźnia składa się z setek pomysłów, kombinacji i przeróżnego rozwoju sytuacji, a to wszystko musi zostać ułożone przez nasz umysł. Mózg uwielbia tego typu rozrywki i jednocześnie nauki. To po to właśnie został stworzony i to właśnie z tego powinniśmy mocno korzystać. Wymyślając i wizualizując sobie różnego rodzaju sytuacje, stymulujemy nasz mózg do pracy, a przecież wszyscy wiemy, że to właśnie trenowanie go systematycznie może sprawić, że posłuży on nam przez długie lata. Nie bójmy się więc marzyć, stwarzać absurdalnych i abstrakcyjnych rozwiązań każdej sytuacji, nowych historii i przeróżnych wersji naszego życia. Nie ma w tym nic złego, dziecinnego, a zawiera się w tym ogrom pozytywnych bodźców, jakie możemy zapewnić naszemu organizmowi.

Pozytywne efekty zagłębiania się w marzeniach

Mówiąc o pozytywnych bodźcach, warto zastanowić się również nad tym, jakie pozytywne efekty ma zagłębianie się w marzeniach dla naszego ciała i samopoczucia. Medytacja, o której tak głośno mówi się w dzisiejszym świecie robienia wszystkiego szybko, działa w bardzo podobny sposób, co marzenia. Siadamy na chwilę, aby spędzić nieco czasu z samym sobą, poznać siebie nieco lepiej, skupić myśli na jednej rzeczy i odseparować się na jakiś czas od świata i problemów, które spotykają nas na co dzień. Marzenia są bardzo podobną formą relaksu, jaką możemy zapewnić sobie, swojemu ciału i umysłowi. Skupiając się na tym, co dzieje się w naszej głowie, odsuwamy się od tego, z czym zmagamy się na co dzień. Nie bez powodu w momencie dużych problemów, bardzo pomocny okazuje się być sen. To właśnie podczas snu nasz umysł wytwarza intensywne, czasami nieco przedziwne obrazy, które nijak mają się do rzeczywistości. To jego wołanie o moment odpoczynku. Wszystkie nasze myśli, zagwozdki, problemy, kumulują się w tym jednym momencie i w postaci przeróżnych obrazów dają ujście negatywnym emocjom. Myśli w głowie muszą mieć czas na poukładanie się, jeśli chcemy, aby nasze życie nie było frustrujące i męczące. Jeśli medytacja nie jest dla nas dobrym rozwiązaniem, spróbujmy zagłębić się właśnie w świat marzeń. Skupić się na tym, co chcielibyśmy osiągnąć, jak chcielibyśmy, aby wyglądało nasze życie, zatrzymać się w konkretnych punktach i skupić na tym, co daje nam radość. Żadna z tych rzeczy nie musi być łatwa ani nawet możliwa do osiągnięcia w realnym życiu. To właśnie jest moc marzeń - nic nie musi nas ograniczać. Nikt nas wtedy nie słyszy, nie ocenia, nie wyraża swojego zdania. Z naszymi myślami jesteśmy tylko my. Pozwoli nam to zrelaksować się po ciężkim dniu, odsunąć myśli od problemów oraz niejednokrotnie stworzyć do nich dystans, który pozwoli nam spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy.

Marząca kobieta
Moc marzeń

Marzenia są bardzo często przedmiotem rozważań psychologów podczas sesji. Jeśli ktoś boryka się z brakiem planu na siebie, brakiem celu, dość powszechnym etapem badań psychologa jest właśnie sfera marzeń. Podąża on od wczesnych lat dziecięcych, przez najbardziej intensywny rozwój do chwili obecnej. Choć z pozoru może się to wydawać dość abstrakcyjne, to na podstawie nawet najbardziej oderwanych od rzeczywistości marzeń, można pomóc drugiej osobie w odnalezieniu celu w życiu i ukierunkowaniu swoich poczynań. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wielką moc mają marzenia i to, co tworzymy w swojej głowie. Ich podświadoma rola jest niejednokrotnie dużo ważniejsza niż ta, którą sami kierujemy.

Zatarcie granic między prostym do osiągnięcia a niemożliwym

To chyba idealny moment, aby zaprzestać myślenia o marzycielach jak o ludziach oderwanych od rzeczywistości. Może jeszcze kilkadziesiąt lat temu było nie do pomyślenia, aby co trzecia nastolatka stawała się idolem swojej grupy wiekowej, a co druga osoba potrafiąca malować mogła sprzedawać swoje dzieła innym. Dziś świat jest na tyle rozwinięty, a my sami też powoli zacieramy granice między prostym do osiągnięcia a niemożliwym, że z odpowiednią dozą determinacji i przy odrobinie szczęścia jesteśmy w stanie spełnić nawet najbardziej wybujałe marzenia. Korzystajmy z tego i twórzmy w swojej głowie wyobrażenia, nawet takie, jakimi wstydzilibyśmy podzielić się z innymi. Nie wszystkie będą nadawały się do spełnienia, ale jak widzimy wyżej - mają one również mnóstwo innych celów. Pomogą nam odnaleźć się w rzeczywistości, w której przyszło nam żyć, znaleźć coś, z czego będziemy czerpali przyjemność oraz motywację, a nawet zrelaksować się po ciężkim dniu i dać sobie możliwość odpoczynku, którego tak bardzo nam w dzisiejszym świecie brakuje.

Komentarze