Domowe sposoby na zaparcia - zioła, naturalne lekarstwa roślinne

Kora kruszynyMęczące zaparcia, nieregularne wypróżnienia, bóle brzucha oraz uczucie wypełnienia na przemian z biegunkami spowodowane są spowolnieniem ruchów perystaltycznych jelit. Zaparciom sprzyja siedzący tryb życia i brak ruchu, praca biurowa, zła dieta, uboczne działanie niektórych leków oraz choroby np. depresja. Zaparcia mogą być też spowodowane stresem, posiłkami spożywanymi w pośpiechu oraz środkami przeczyszczającymi stosowanymi zbyt często.

Problem ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Zaparcia towarzyszą też kobietom w ciąży i są związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi podczas ciąży. Zaparciom często asystują skurczowe bóle brzucha, kolki i gazy. Przy uporczywych zaparciach może wystąpić krwawienie z odbytu, zaparcia mogą, też powodować nadmierne rozciąganie błony śluzowej odbytu co w efekcie może, doprowadzić do powstawania żylaków odbytu.

Zła dieta, niedobór błonnika i zbyt mała ilość wypijanych płynów powodują, że problem z zaparciami ma co drugi Polak. Zmiana diety, spożywanie większej ilości świeżych warzyw i owoców, większa aktywność fizyczna i prawidłowe nawodnienie organizmu w krótkim czasie powinny spowodować odczuwalna poprawę i poprawić komfort naszego życia. Jeżeli jednak zaparcia nie minęły pomimo zmiany diety i większej aktywności ruchowej możemy sięgnąć po zioła.

Zioła na zaparcia mają właściwości przeczyszczające oraz ułatwiają trawienie, w naturalny i bezpieczny sposób pomogą nam uwolnić się od tego męczącego problemu. Wykorzystując dobroczynne właściwości ziół musimy pamiętać o robieniu przerw w ich stosowaniu - zioła stosowane przez długi okres tracą swoje właściwości przeczyszczające, ponieważ organizm w krótkim czasie przyzwyczaja się do ich działania.

Zioła posiadające właściwości przeczyszczające

  • Senes - surowiec leczniczy z liści kilku gatunków krzewów Senna. Napar ze sproszkowanych liści posiada właściwości przeczyszczające, pobudza perystaltykę jelit, substancje zawarte w senesie mają silne działanie drażniące na układ pokarmowy. Działanie przeczyszczające pojawia się po około 3–5 godzinach. Senes dostępny jest także w formie syropu przeczyszczającego oraz tabletek. Ze względu na silne właściwości przeczyszczające nie powinien być stosowany dłużej niż tydzień.
  • Korzeń rzewienia - napar z korzenia wzmaga perystaltykę jelita grubego, posiada działanie żółciopędne, przyspiesza trawienie i działa przeczyszczająco. Naparu nie można stosować w czasie miesiączki oraz w chorobach nerek. Kobiety w ciąży oraz matki karmiące nie powinny stosować leku - preparat oddziałuje na płód i karmione dziecko.
  • Szakłak amerykański - wywar z kory szakłaka posiada właściwości przeczyszczające, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu, pomaga w procesach trawiennych. Szakłak amerykański posiada, korzystne działanie na błonę śluzową jelit wspomagając, jej gojenie. Polecany przy zaparciach, hemoroidach i pęknięciach odbytu. Posiada właściwości łagodzące ból i dezynfekujące. Działanie przeczyszczające pojawia się po około 8-10 godzinach.
  • Kora kruszyny - posiada właściwości żółciopędne, pobudza perystaltykę jelita grubego i działa przeczyszczająco. Pomocna przy leczeniu niestrawności w chorobach wątroby i pęcherzyka żółciowego.
  • Siemię lniane - łagodzi dolegliwości żołądkowe, działa osłaniająco i regenerująco na przewód pokarmowy, stosowane w stanach zapalnych żołądka i uszkodzeniach błony śluzowej. Nasiona lnu posiadają właściwości przeczyszczające.
  • Mniszek lekarski - posiada właściwości moczopędne i działa przeczyszczająco. Stosowany w zaburzeniach trawienia, pomocny przy schorzeniach wątroby i woreczka żółciowego. Wywar z suszonego korzenia mniszka powinien być spożywany przed jedzeniem 2–3 razy dziennie.
  • Lukrecja - korzeń lukrecji posiada łagodne działanie przeczyszczające, przeciwzapalne i przeciwwirusowe, wykazuje działanie łagodzące na wrzody i stany zapalne przewodu pokarmowego.
  • Czarny bez - działa korzystnie na układ moczowy i likwiduje zaparcia, posiada pozytywne działanie na układ pokarmowy, przyspiesza trawienie, łagodzi wzdęcia i gazy, niweluje zgagę. Napar z owoców i kwiatów czarnego bzu posiada właściwości moczopędne i jest polecany przy problemach z nerkami.
  • Cykoria zwyczajna - stosowana jest na dolegliwości wątrobowe, posiada korzystne działanie na układ pokarmowy, wspomaga trawienie i posiada właściwości przeczyszczające - cykoria spożywana w sałatkach dostarczy nam witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
  • Nasiona babki jajowatej - zawierają sporą ilość naturalnego błonnika, wspomagają perystaltykę jelit i ułatwiają wypróżnianie. Nasiona powinny być spożywane jako dodatek do jogurtu, zupy lub soku.
  • Szałwia - posiada działanie wiatropędne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, działa korzystnie na układ pokarmowy poprawiając trawienie, ułatwia przyswajanie składników pokarmowych i pobudza wydzielanie soku żołądkowego.
  • Mięta - posiada uniwersalne zastosowanie, dodawana jako przyprawa do mięs i sosów, schłodzona serwowana jest jako orzeźwiający napój w upalne dni, napar z liści mięty skutecznie działa na różne dolegliwości żołądkowe, działa rozkurczowo i reguluję pracę wątroby.

Zioła lecznicze stosowane są od dawna, ich działanie było znane i wykorzystywane już wieki temu. Matka natura często podsuwa, nam najlepsze i najprostsze rozwiązania oferując, nam swoje płody. Rośliny zielarskie stosowane są z powodzeniem na różnego rodzaju dolegliwości, korzystając z ich prozdrowotnych właściwości przyczyniamy się do poprawy naszego samopoczucia w naturalny i prosty sposób. Zioła leczą i przywracają naturalną równowagę w naszym organizmie, wspomagają nasze siły witalne i poprawiają jakość naszego życia.

Komentarze