Dieta odchudzająca - 3 najważniejsze wskazówki

OdchudzanieSkuteczna dieta odchudzająca - 3 najważniejsze wskazówki. Setki kobiet patrząc w lustro pyta: Dlaczego odchudzanie jest takie trudne? Czy to kwestia psychiki, głęboko utrwalonych nawyków żywieniowych, może genetyki? Czy jestem skazana na bycie otyłą do końca życia?

Te, zdawałoby się, trudne pytania, są jednak z gruntu oparte na fałszywym założeniu. Prawda bowiem, co być może jest niełatwe do przyjęcia dla niektórych, jest taka, że odchudzanie … wcale trudne nie jest.

Proces zmniejszania masy ciała jest prostą wypadkową faktu, ze zjadamy mniej, niż wynosi nasze zapotrzebowanie kaloryczne. I nic nie dadzą opowieści o genetyce, o hormonach, o tym, jak to jem przecież jedno jabłko dziennie a mimo to nie chudnę.

Jak skutecznie schudnąć?

Recepta jest zawsze jedna - "zmniejsz ilość spożywanych kalorii, albo zmień swój tryb życia, tak, aby zwiększyć spalanie (na przykład wstań sprzed telewizora i zacznij biegać), a wtedy na pewno schudniesz!"

Można to jednak robić lepiej i gorzej. Nie problemem jest jeść codziennie jabłko i puszkę tuńczyka, niczym Christian Bale w czasie przygotowań do roli w Mechaniku. Wtedy schudniesz na pewno, ale głód uniemożliwi Ci normalne funkcjonowanie, a brak podstawowych substancji odżywczych i energii odbije się fatalnie na Twoim zdrowiu, a w skrajnym przypadku zagrozi życiu. Nie mówiąc już o samopoczuciu, które może szybko zmienić się w depresje. Dlatego, aby stosować skuteczne, bezpieczne odchudzanie i z głową, i nie narazić się na nieprzyjemne dolegliwości, należy stosować się do kilku prostych zasad.

1. Jedz co najmniej 5 posiłków dziennie

Dzięki temu będziesz dostarczała kalorii w sposób regularny, co nauczy organizm, że nie musi magazynować tłuszczu, gdyż otrzymuje stały dostęp do energii. Przy okazji przyspieszysz metabolizm, unikniesz męczącego głodu i chęci do objadania się po kolacji.

2. Ogranicz cukry proste

Węglowodany proste, zwane też cukrami, to największe niebezpieczeństwo niepowodzenia diety. Nie dość, że są bardzo smaczne i można się nimi objadać bez końca, to jeszcze drastycznie zwiększają poziom insuliny we krwi. Mają bowiem bardzo wysoki indeks glikemiczny. Z tego powodu są zamieniane błyskawicznie na glukozę, więc energia kończy Ci się błyskawicznie i już po niecałej godzinie poziom cukru we krwi był niższy niż przed posiłkiem, a Ty jesteś jeszcze bardziej głodna. Postaw na węglowodany rozgałęzione, które dłużej oddają energię, dzięki czemu czujesz się dużo lepiej, możesz jeść rzadziej i łatwiej Ci wytrzymać na diecie. Znajdziesz je w pełnoziarnistych makaronach i pieczywie, brązowym ryżu czy płatkach owsianych.

3. Jedz zdrowe tłuszcze

Tłuszcze są wspaniałym źródłem energii, gdyż dzięki nim nie jesteś głodna, a organizm uczy się, jak korzystać z tego źródła energii. Pamiętaj jednak, że tłuszcze zwierzęce są nasycone, a więc mogą spowodować zwiększenie poziomu złego cholesterolu. Stawiaj więc na tłuszcze nienasycone, głownie na tłuszcze Omega 3. Ich pozytywny wpływ na zdrowie owiany został wręcz legendą, ale tym razem legenda ta ma potwierdzenie w rzeczywistości. Omega 3 możemy znaleźć w tłustych rybach morskich, najwięcej ma ich makrela, łosoś i tuńczyk. Pamiętajmy, że na diecie tłuszczowej organizm zachowuje się trochę inaczej niż na diecie węglowodanowej. Może nam się wydawać, że mamy niższy poziom energii, ale będzie tak do czasu, aż przyzwyczaimy organizm do czerpania kalorii z tłuszczu. Podczas takiej diety odchudzającej powinno się robić dzień wolny, podczas którego pozwalamy sobie na węglowodany - pomoże to zarówno naszemu zdrowiu, jak i samopoczuciu. A o to przecież w odchudzaniu chodzi.

Komentarze